پرونده ویژه «الشرق‌الاوسط» برای «روز جهانی زن»: اخبار از دیدگاه زنان

پرونده ویژه «الشرق‌الاوسط» برای «روز جهانی زن»: اخبار از دیدگاه زنان

برای بزرگداشت زنان جهان عرب از جمله روزنامه‌نگاران، تصمیم‌گیرندگان، زنان تاجر، دانشمندان، هنرمندان و ورزشکاران… و برای اولین بار در منطقه
یکشنبه, 7 مارس, 2021 - 23:15
جمانا راشد الراشد مدیر اجرایی گروه پژوهش و بازاریابی سعودی

به منظور بزرگداشت «روز جهانی زن» در ۸ مارس، گروهی از روزنامه‌نگاران زن و چهره‌های رسانه‌ای، بر امور تحریریه و تهیه مطالب مطبوعاتی برای این روز در روزنامه «الشرق الاوسط»، شامل گفتگوها، مقالات، اخبار، گزارش‌های تحقیقی و پوشش‌های ویژه نظارت می‌کنند.

علاوه بر این، مجموعه‌ای از ابتکارات در قالب طرح «از زن به همگان» آغاز شده و توسط سیستم عامل‌های رسانه‌ای «گروه تحقیق و بازاریابی سعودی» همچون «الشرق الاوسط» (روزنامه بین‌المللی عرب)، «عرب نیوز» (روزنامه انگلیسی‌زبان)، و «سیّدتی / بانوی من» و «هِی / او» (دو مجله عربی ویژه زنان) و «الشرق نیوز» (سرویس خبری چندسکویی) پوشش داده می‌شود.

این ابتکارعمل‌ها در راستای «چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰» و در چارچوب اهداف توسعه پایدار و اهمیت مشارکت مؤثر زنان در زندگی عمومی است. همچنین بیانگر میزان تعهد «گروه تحقیق و بازاریابی سعودی» نسبت به مسائل زنان و اهمیت توانمندسازی، حمایت و مشارکت آنها در پادشاهی عربی سعودی و جهان عرب است.

در این باره، جمانا راشد الراشد مدیر اجرایی گروه پژوهش و بازاریابی سعودی گفت: «جهان عرب ما به‌طور کلی و پادشاهی عربی سعودی به‌طور خاص، پر از داستان‌های الهام بخش زنان و ابتکارات خلاقانه است که محور اصلی نقشی است که زنان در زندگی روزمره ما و جوامع ما در بعد اجتماعی، در بخش مالی و بازرگانی و از طریق بخش‌های آموزشی و بهداشتی و سایر بخشهای مختلف کار، تولید و رهبری، ایفا می‌کنند».

جمانا الراشد ادامه داد: «ما امسال (روز جهانی زن) را از طریق بسترهای مختلف رسانه‌ای این گروه، همراه با زنان خلاق در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف و همچنین همکاران زن رسانه ای خود که واجد شرایط تصدی اجرایی، اداری در مجموعه هستند، جشن می‌گیریم. به موازات این، ما برای زنان عربی که در گذشته، حال و آینده کشورها و جوامع ما نقش‌های مهمی ایفا کرده و بازی کرده‌اند، ارزش قائل هستیم».

جمانا الراشد در پایان اظهار کرد: «ما خوشحال و مفتخریم که شاهد تعهد و حمایت قاطعانه از زنان و مسائل آنها با چشم‌انداز رهبری جوان و بصیر در پادشاهی عربی سعودی هستیم. بیش از هر زمان دیگری، زنان سعودی امروز به بخشی جدایی ناپذیر از معادله رشد، شکوفایی، توسعه، تغییر و رهبری تبدیل شده‌اند که کشور ما در همه سطوح شاهد آن است. ما، در گروه، کاملاً آماده هستیم تا در این زمینه نقش خود را ایفا کنیم».

 «گروه تحقیق و بازاریابی سعودی» توجه ویژه ای به توانمندسازی زنان با به‌کارگیری افراد شایسته و دادن فرصت‌های برتر به آنها نشان داده‌است، بنابراین برای به عهده گرفتن نقش‌های اجرایی، سمت‌های اداری و عملکردی در بسیاری از شرکت‌ها، ادارات و تقسیمات گروه، با اولویت دادن بیشتر به زنان ذیصلاح سعودی گام می برمی‌دارد.


- مسائل زنان


«گروه تحقیق و بازاریابی سعودی» به بسیاری از موضوعات مورد علاقه زنان و امور آنها، چه به مناسبت «روز جهانی زن» یا سایر روزهای سال، از طریق سیستم عامل‌های رسانه ای خود توجه دارد.

این گروه همچنین نقش دولت‌ها و بخش خصوصی در تحقق عدالت برای زنان را در زمینه‌های مختلف، مانند مطبوعات، رسانه‌ها، امور عمومی، بخش مالی و بازرگانی، کارآفرینی شرکت‌های کوچک و متوسط، بخش‌های تجاری و همچنین، در بخش پزشکی و بهداشتی، بخش «فرهنگ و صنایع ابتکاری»، جهان زیبایی، لوکس، مد، طراحی و بسیاری جنبه‌های دیگر برجسته می‌کند.


«روز جهانی زن ۲۰۲۱» … و سیستم عامل‌های «گروه تحقیق و بازاریابی سعودی»


- «الشرق الاوسط»


تیم کاملی از زنان روزنامه‌نگار و چهره‌های رسانه ای بر امور تحریریه نظارت می‌کنند و مطالب مطبوعاتی را در روزنامه الشرق الاوسط برای امروز آماده می‌کنند. علاوه بر این، روزنامه، مقالات، مصاحبه‌ها و داستان‌های خبری الهام بخشی زیادی را منتشر می‌کند که زنان شاخص در بخشها و تجارب مختلف برجسته می‌کند.


- «الشرق نیوز»


شبکه خبری الشرق در طول شبانه روز، از طریق صفحه نمایش خود و برنامه‌ها و سیستم عامل‌های مختلف خود، روی روزنامه نگاران برجسته زن تمرکز کرده‌است، زنانی که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و تلاش می‌کنند تا اخبار را به دریافت کنندگان در تمام بخش‌های منطقه و جهان تحویل دهند.

الشرق همچنین مصاحبه‌های بسیاری را با زنان پیشگام انجام می‌دهد تا موفقیت‌های آنها را گرامی بدارد و ابعاد چالش‌های آینده را با آنها پیش‌بینی کند. الشرق صفحه خاصی را به همین مناسبت در وب سایت خود راه اندازی کرد.


- «عرب نیوز» - Arab News


عرب نیوز پوشش‌های خبری ویژه ای از جمله مصاحبه‌ها، داستان‌ها و ستون‌های یادداشت با محوریت زنان همزمان با این مناسبت اختصاص داده‌است.


- «سیّدتی» و «هِی» … و سیستم عامل‌های دیجیتالی آنها


این دو مجله برجسته در منطقه در طول سال و به‌طور ویژه «روز جهانی زن» به زنان عرب می‌پردازند:


سیدتی و سیستم عامل‌های دیجیتالی آن طیف گسترده‌ای از مصاحبه‌ها و همچنین پوشش‌ها و موضوعاتی با محوریت زنان، موفقیت‌های آنها و داستان‌های الهام بخش را انجام می‌دهد.

این مطالب همچنین شامل زنانی می‌شود که صاحبان مارک‌های برجسته، زنان خلاق و «مدیران خلاق» برجسته‌ترین مارک‌های جهان در جواهرات و مد هستند. سینما از نگاه ۸ کارگردان و تولیدکننده زن عرب. زنان جوان سعودی و عرب در بخش‌های فناوری، فرهنگ، طراحی، ورزش و تناسب اندام، مد و لباس، زیبایی و سبک زندگی مدرن در همه زمینه‌ها در این پوشش جایگاه ویژه ای دارند… علاوه بر این به موضوع مربوط به یک زوج سعودی که یک تیم فوتبال زنان از ۱۲۰ بازیکن ایجاد کردند و موضوعات مختلف دربارهٔ مادر و کودک می‌پردازد.


- مجله «هی» نیز ضمن برجسته سازی مهم‌ترین اختراعات و نوآوری‌های زنان در جهان، در «روز جهانی زن» به زنان شاخص حوزه مد و طراحی بین‌المللی مد می‌پردازد.

 علاوه بر این، نسخه دیجیتالی این مجله به جنبه مختلف، از جمله مد، زیبایی، جواهرات، سلامتی، تغذیه، دکوراسیون، سفر، موضوعات عروسی و لباس عروس و سایر مقالات و داستان‌های مربوط به زنان در روز جهانی خود منتشر می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای