صدور حکم آزادی نازنین زاغری.. بریتانیا خواستار خروج راتکلیف از ایران شد

صدور حکم آزادی نازنین زاغری.. بریتانیا خواستار خروج راتکلیف از ایران شد

یکشنبه, 7 مارس, 2021 - 10:30

حجت کرمانی حقوقدان و وکیل نازنین زاغری راتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، امروز یکشنبه ۱۷ اسفند از ابلاغ حکم آزادی او خبر داد. در واکنش به این خبر، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد که باید به زاغری اجازه داده شود که هر چه زودتر به بریتانیا بیاید و با خانواده خودش دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وکیل نازنین زاغری، زندانی دو تابعیتی در ایران به رسانه‌های ایرانی گفته‌است که حکم آزادی موکلش پس از سپری کردن دوره پنج ساله محکومیت، ابلاغ شده‌است.

کرمانی به سایت ایرانی امتداد گفته‌است که نازنین زاغری سال گذشته توانست با مرخصی از زندان آزاد شود اما در این مدت با پابند الکترونیکی تحت کنترل بود که امروز این پابند باز شد. او اضافه کرد: نازنین زاغری امروز آزاد شده‌است.

مقامات قوه قضاییه ایران هنوز در مورد آزادی زاغری اظهار نظری نکرده‌اند. همچنین مشخص نیست که آیا او اجازه ترک ایران را دارد یا خیر.

وی افزود: همچنین زمان رسیدگی به پرونده دوم موکلم ۲۴ اسفند ماه در دادگاه انقلاب تعیین شده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا ساعتی بعد از انتشار این خبر در پیامی توییتری از ایران خواست تا نازنین زاغری را آزاد کند.

راب نوشت: «ما از برداشته شدن پابند از پای نازنین زاغری راتکلیف استقبال می‌کنیم اما رفتار ایران با او غیرقابل تحمل است. باید به او اجازه داده شود که هر چه زودتر به بریتانیا بیاید و با خانواده خودش دیدار کند».

نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگامی که پس از سفر به ایران قصد بازگشت به بریتانیا به همراه دختر دو ساله‌اش را داشت توسط مأموران سپاه بازداشت و سپس به اتهام‌های امنیتی از جمله اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد. نازنین زاغری همواره اتهامات مطرح علیه خود را رد کرده‌است.

تولیپ صدیق نماینده پارلمان بریتانیا هم در واکنش گفته‌است که او با خانواده زاغری-راتکلیف صحبت کرده و خانواده اش به او گفتند که پابند الکترونیکی از پاهایش برداشته شده، اما او دوباره به دادگاه احضار شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای