سفارت آمریکا در ریاض حملات «شنیع» حوثی‌ها را محکوم کرد

 سفارت آمریکا در ریاض حملات «شنیع» حوثی‌ها را محکوم کرد

دوشنبه, 8 مارس, 2021 - 21:45
تلاش شبه نظامیان تروریست حوثی برای حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در شهر ظهران واقع در شرق سعودی (آرشیویی - رویترز)

سفارت ایالات متحده در ریاض روز دوشنبه، در بیانیه ای در حملات اخیر حوثی‌ها به خاک سعودی را محکوم کرد.

سفارت آمریکا در توییتی نوشت: «حمله ددمنشانه حوثی‌ها به غیرنظامیان و ساختارهای حیاتی، نقض احترام به جان انسان‌ها و بی‌توجهی به تلاش‌ها برای برقراری صلح است».

در ادامه این توییت تأکید شده که ایالات متحده در کنار سعودی و مردمش ایستاده‌است و آمده: «تعهد ما به دفاع از پادشاهی عربی سعودی و امنیت آن قطعی و ثابت است».

شبه نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران در هدف قراردادن بندر راس تنوره و محله مسکونی در شهر ظهران (شرق سعودی) ناکام ماندند.

یک مقام مسئول در وزارت انرژی سعودی اعلام کرد که یکی از میدان‌های ذخیره نفتی در بندر رأس تنوره در منطقه شرقی کشور که یکی از بزرگترین بنادر جهان از نظر حمل و نقل نفت در جنوب این کشور است، صبح روز دوشنبه از سمت دریا هدف حمله قرار گرفته‌است.

این منبع توضیح داد که این حمله خرابکارانه، هیچ گونه خسارت جانی یا مادی به همراه نداشته‌است.

این منبع همچنین به حمله دیگری به یکی از تأسیسات شرکت نفت آرامکو سعودی اشاره کرد و گفت که شامگاه یکشنبه ترکش‌های یک موشک بالستیک در یک محله مسکونی وابسته به شرکت آرامکو واقع در شهر ظهران اصابت کرد، اما هیچ گونه خسارت جانی یا مادی در پی نداشت، در این محله هزاران نفر از کارکنان شرکت آرامکو و خانواده‌هایشان از اتباع کشورهای مختلف ساکن هستند.

این منبع در ادامهٔ اظهارات خود تأکید کرد که سعودی این حملات خرابکارانه را نقض آشکار همه قوانین و عرف‌های بین‌المللی می‌داند و تأکید می‌کند که به همان اندازه ای که این اقدام خائنانه و بزدلانه سعودی را هدف قرار داده به میزان بالاتر از آن اقتصاد جهانی را نشانه گرفته‌است.

وی افزود: سعودی از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد که در برابر این گونه اقداماتی که تأسیسات غیرنظامی و حیاتی را هدف قرار می‌دهد بایستند، زیرا هدف این حملات امنیت و ثبات منابع انرژی جهان است و این اقدامات علاوه بر اینکه امنیت صادرات نفت، آزادی تجارت جهانی و جریان کشتیرانی و دریانوردی را با خطر مواجه می‌سازد، سواحل و آب‌های منطقه‌ای کشورها در صورت نشت نفت یا فرآورده‌های نفتی، در معرض فاجعه‌های زیست‌محیطی بزرگی قرار می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای