پمپئو به عرب‌نیوز: ایران می‌داند چگونه از ضعف آمریکا سوءاستفاده کند

پمپئو به عرب‌نیوز: ایران می‌داند چگونه از ضعف آمریکا سوءاستفاده کند

وی تأکید کرد که اجازه‌ندادن به سعودی برای دفاع از خود «دیوانگی» است
چهارشنبه, 10 مارس, 2021 - 23:00
مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا، در مصاحبه ضبط‌شده با روزنامه سعودی عرب‌نیوز

مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، معتقد است که دولت رئیس‌جمهور جو بایدن در تلاش برای «جلب رضایت» ایران، رویکرد اشتباهی را اتخاذ کرده‌است، زیرا این رویکرد پالس‌های نادرستی را به تهران و گروه‌های نیابتی آن می‌فرستد.

پمپئو در مصاحبه ای ضبط شده با روزنامه سعودی عرب نیوز هشدار داد که رهبران ایران کاملاً می‌دانند که چگونه از ضعف آمریکا بهره‌برداری کنند.

وی همچنین از حذف حوثی‌ها از فهرست گروه‌های تروریستی توسط دولت فعلی انتقاد کرد و گفت: «هیچ‌کس در تروریست بودن حوثی‌ها بحثی ندارد و هیچ‌کس در این موضوع بحث نمی‌کند که ایرانی‌ها از این طریق برای خود پوششی فراهم می‌کنند».

وزیر خارجه پیشین ایالات متحده در مورد این استدلال که این طبقه‌بندی توانایی جامعه بین‌المللی برای کمک رسانی را محدود می‌کند، اظهار کرد: «من نگرانی‌های جهانی در مورد چالش‌های بشردوستانه در داخل یمن را درک می‌کنم. در واقع، دولت ترامپ مقدار زیادی از پول مالیات دهندگان آمریکایی را خرج کرده‌است و ما سعودی‌ها و اماراتی‌ها را متقاعد کرده‌ایم که از الگوی ما پیروی کنند تا اطمینان حاصل کنند که غیرنظامیان در یمن از گرسنگی رنج نمی‌برند.. اما افرادی که مانع رسیدن کمک‌های جهانی به نیازمندان، در واقع حوثی‌ها هستند».

پمپئو معتقد است که سعودی «یک شریک امنیتی مهم» برای ایالات متحده است. وی می‌افزاید که موفقیت واشینگتن در تحقق این امر به او کمک می‌کند تا تعداد نیروهای مستقر در خاورمیانه را کاهش دهد، جایی که آنها با خطرات مواجه هستند.

وی به «عرب نیوز» افزود: «موضوع همیشه با تعهد، تعهد دیپلماتیک و تعهد رئیس‌جمهور آمریکا آغاز می‌شود، که در آن او می‌گوید ما می‌فهمیم که پادشاهی عربی سعودی هنگام حمله موشکی، حق دفاع از خود را دارد».

وی ادامه داد: «محروم کردن سعودی از توانایی دفاع از خود یک دیوانگی است، اما به نظر می‌رسد این جهتی است که این دولت در پیش می‌گیرد».

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در مورد انتقادهای چپ گرایان آمریکا و اتهامات به دولت ترامپ به نادیده گرفتن حقوق بشر گفت: «این دور از واقعیت است». وی توضیح داد که دولت ترامپ وقتی حمایت از پادشاهی را آغاز کرد سعودی اقدام به اصلاحات را در پیش گرفت و به زنان اجازه داد بسیاری از کارهایی را که قبلاً ممنوع بود انجام دهند و پیشرفت واقعی نیز حاصل شده‌است.

پمپئو دربارهٔ مسئله ایران گفت که رهبری مستقر در تهران فقط حرف زور را می‌فهمند. وی افزود: «وقتی آنها ضعف یا تلاش برای آرام کردن اوضاع ببینند و انتظار تلاش‌های مماشات را داشته باشند، به رفتار خود ادامه می‌دهند».

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اظهار کرد که ارائه امتیازات دولت فعلی به تهران قبل از صحبت در مورد ورود جدی به مذاکرات موضوعی است که «ناشی از ضعف است».

او تأکید کرد: «من به شما اطمینان می‌دهم که رهبری ایران کاملاً از نحوه سوءاستفاده از ضعف آمریکا آگاه است».

وی نسبت به تلاش‌های سه کشور (آلمان، فرانسه و بریتانیا) و همچنین دولت فعلی آمریکا برای جلب نظر تهران، در حالی که ایرانی‌ها افرادی را داخل این کشورها می‌کشند، ابراز تاسف کرد.

وی به «عرب نیوز» افزود: «این چیزی است که ما در ایالات متحده نیز می‌بینیم. نباید فراموش کنیم که چندی پیش ایرانی‌ها نقشه ای برای کشتن سفیر سعودی در اینجا در واشینگتن دی سی انجام دادند. آنها یک کارزار جهانی، یک اقدام جاسوسی جهانی، یک کمپین ترور جهانی راه اندازی کرده‌اند. همه اینها برای دفاع از رهبران ارشد داخل ایران است که باقیمانده پول موجود ایرانی‌ها را بالا می‌کشند».

وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده در پایان گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این وضعیت ادامه یابد. ما نمی‌توانیم این تحریم‌ها را تا زمانی که ایران همه زندانی‌های آمریکایی را آزاد نکند، کاهش دهیم، تا زمانی که ایران بفهمد که انجام چنین رفتاری غیرقابل قبول است و هزینه این رفتار را بدهد. پاداش دادن به آنها باعث انگیزه بیشتر آنها در ادامه این مسیر می‌شود و سرمایه لازم را برای ادامه این برنامه‌ها برای آنها فراهم می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای