عبور «معمار» برجام از یک مانع بزرگ در کنگره

عبور «معمار» برجام از یک مانع بزرگ در کنگره

تقویت همکاری دموکرات‌ها و جمهوریخواهان برای مقابله با بایدن در پرونده ایران
جمعه, 12 مارس, 2021 - 20:15
AFP

وندی شرمن گزینه رئیس‌جمهور ایالات متحده جو بایدن، برای تصدی پست معاون وزیر خارجه، اولین مانع برای کسب رای اعتماد در سنا را به سلامت پشت سر گذاشت.

شرمن توانست آرای لازم را برای مجوز عبور از کمیته روابط خارجی مجلس را به دست آورد تا متعاقباً نامزدی خود را به مجلس سنا منتقل کند که هنوز تاریخ نهایی رای‌گیری دربارهٔ آن را تعیین نکرده‌است.

این کمیته با ۱۴ رای مثبت و ۸ رای مخالف، انتصاب شرمن را تأیید کرد.

اگرچه بسیاری از جمهوری خواهان به دلیل نقش قبلی شرمن به عنوان معمار توافق هسته ای مورد تأیید دولت اوباما با ایران مخالفت کردند، اما این مخالفت مانع از آن نشد که برخی از نمایندگان مانند میت رامنی به آن رای مثبت دهند.

رومنی که به توافق هسته ای قبلی با تهران رأی داده بود، از نامزدی شرمن حمایت کرد و از سابقه شغلی وی و عملکرد او در پست‌های قبلی تمجید کرد.

جیم ریچ رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، که مخالف شرمن رأی داد، از نقش آن در توافق هسته ای قبلی و عدم اطلاع کنگره از جزئیات توافقانتقاد کرد.

دموکرات‌های مخالف توافق هسته ای قبلی نیز به شرمن رأی دادند، از جمله آنها سناتور باب منندز است که تأکید کرد حمایت وی از شرمن نباید به عنوان حمایت از توافق هسته ای تفسیر شود.

همان‌طور که انتظار می‌رفت سناتور جمهوری‌خواه تد کروز، که یکی از اعضای کمیته است، با تأیید شرمن مخالفت کرد.

کروز اعلام کرد که اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از توافق خارج نمی‌شد، توافق هسته ای قبلی منجر به دستیابی ایران به سلاح هسته ای می‌شد.


** همبستگی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان


این در حالی است که کارزار مبارزات مخالفان توافق هسته ای قبلی با تهران در کنگره ادامه دارد.

آخرین اقدام در این کارزار، نمایندگان دو حزب در نامه ای به وزیر خارجه آنتونی بلینکن، از وی خواستند سیاست «فشار حداکثری» بر ایران را برای دستیابی به توافق بهتر حفظ کند.

نمایندگان اظهار داشتند که توافقنامه جدید باید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از همه سایت‌های هسته ای را بدهد.

در این نامه که توسط ۱۲ جمهوری‌خواه و ۱۲ دموکرات نوشته شده، آمده‌است: «ما معتقدیم که توافق قبلی مانعی برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای نبود. برجام میلیاردها دلار به ایران پس از کاهش تحریم‌ها سرازیر کرد، که به این ترتیب ایران توانست برنامه موشک‌های بالستیک خود را توسعه دهد و پشتیبانی خود از تروریسم را گسترش دهد».

قانونگذاران از بلینکن خواستند تا با کنگره برای تعیین چارچوب توافق یکپارچه با ایران مشورت کند که «مانع دستیابی آن به سلاح هسته ای و توقف فعالیت‌های مخرب آن در منطقه و جهان شود».

در این نامه بر اهمیت توافق‌نامه‌های عادی سازی بین کشورهای عربی و اسرائیل در ایجاد ائتلاف‌های جدید و ایجاد یک گروه فشار بزرگ بر ایران در منطقه تأکید شده‌است و از دولت ایالات متحده خواسته‌است تا بر اساس این توافق‌نامه‌ها و گسترش آنها اقدام کند.

در این نامه همچنین آمده‌است: «ایران همچنان در حال انتقال سلاح به گروه‌های تروریستی و بازوهای منطقه ای آن، انجام اقدامات مالی غیرقانونی، نقض حقوق بشر و گروگانگیری شهروندان آمریکایی و خارجی است».

نمایندگان از بلینکن خواستند تا تحریم‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ایران در این پرونده‌ها و پرونده‌های دیگر حفظ کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای