گردشگر فرانسوی در ایران به جاسوسی متهم شد

گردشگر فرانسوی در ایران به جاسوسی متهم شد

دوشنبه, 15 مارس, 2021 - 11:45

وکیل یک شهروند فرانسوی به نام «بنژمین برییر» که از خرداد ماه گذشته به اتهام جاسوسی در مشهد در بازداشت به سر می‌برد، به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» تحت پیگرد قضایی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعید دهقان وکیل این گردشگر، جزئیات جدیدی از این پرونده را در زمانی افشا کرد که تنش‌ها میان تهران و غرب افزایش یافته و ایالات متحده و طرف‌های اروپایی توافق هسته ای منعقد شده با ایران در سال ۲۰۱۵، از جمله فرانسه، در تلاشند تا برجام را احیا کنند.

این توریست ۳۵ ساله فرانسوی ۱۰ ماه پیش زمانی که پهپادی را در نزدیکی مرز ترکمنستان با ایران به پرواز درآورده بود، دستگیر شد.

سعید دهقان به خبرگزاری رویترز گفته‌است جلسه دادگاه این شهروند فرانسوی روز یکشنبه برگزار شد و او با خطر مجازات زندان طولانی‌مدت مواجه است.

او افزود: محاکمه برییر به پایان رسیده و آخرین دفاع او در برابر اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» اخذ شده‌است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، سعید دهقان وکیل فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی و زندانی در ایران نیز هست که از سوی دادگاه انقلاب تهران به جاسوسی و تبانی برای اقدام علیه نظام متهم شده و اکنون با پابند الکترونیکی در حصر خانگی به سر می‌برد.

این خبرگزاری نوشت که قادر به برقراری ارتباط مستقیم با دهقان نبوده و این که آیا وی همچنین پرونده برییر را بر عهده داشته‌است یا خیر.

دهقان در توییتر نوشته‌است، موکل فرانسوی او به این دلیل به "تبلیغ علیه نظام" متهم شده که در پستی در شبکه‌های اجتماعی نوشته بوده که "چرا حجاب در ایران اجباری است ولی در سایر کشورهای اسلامی اختیاری؟"

روزنامه فرانسوی لوفیگارو حدود یک ماه پیش از بازداشت این تبعه ۳۵ ساله فرانسوی در ایران خبر داده و گفته بود که این گردشگر فرانسوی که با خودرو شخصی از ترکمنستان وارد خاک ایران شده بود، به دلیل عکس‌برداری از مناطق ممنوعه با پهپاد بازداشت شده‌است.

به گفتهٔ ناظران سرنوشت گردشگر فرانسوی زندانی در ایران، بنژمن برییر، و فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، احتمالاً به سرنوشت اسدالله اسدی مأمور اطلاعاتی ایران، گره خورده‌است که به جرم طرح‌ریزی عملیات انفجار تروریستی در حومهٔ پاریس توسط دادگاه بلژیک محکوم شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای