تفنگدار دریایی سابق آمریکایی به جاسوسی برای ایران متهم شد

تفنگدار دریایی سابق آمریکایی به جاسوسی برای ایران متهم شد

سه شنبه, 16 مارس, 2021 - 10:45

امیر حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی الاصل و تفنگدار سابق نیروی دریایی ایالات متحده، پس از ۵ سال از آزادی از زندان در ایران در سال ۲۰۱۶، مظنون به جاسوسی برای ایران شده‌است.

او مشمول دریافت ۲۰ میلیون دلار غرامت از محل صندوق دولت آمریکا برای قربانیان تروریسم بین‌المللی بود.

مطابق بررسی‌های پلیس فدرال آمریکا سفر حکمتی به ایران بر خلاف ادعای او برای دیدار با مادربزرگش انجام نشده بلکه او قصد داشته اسرار محرمانه‌ای را به ایران بفروشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هر چند حکمتی و وکیل او این ادعای پلیس فدرال آمریکا را رد کرده‌اند ولی این اسناد می‌تواند او را از دریافت غرامت ۲۰ میلیون دلاری محروم کند.

تحقیقاتی که توسط FBI انجام شده‌است به مسئله عدم پذیرش دولت برای پرداخت پول غرامت به حکمتی در بیش از دو سال کمک می‌کند.

حکمتی قبلاً در جنگ عراق شرکت کرده بود و آزادی وی از سوی بالاترین مقامات دولت آمریکا از جمله جو بایدن معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا و جان کری وزیر وقت امور خارجه جشن گرفته شد.

حکمتی در واکنش به این گزارش، در بیانیه‌ای ادعاهای فروش اطلاعات به ایران را «مضحک و توهین‌آمیز» خواند.

وکلای وی نیز گفتند که سوءظن دولت ناشی از گزارش FBI و همچنین نامه‌های وکیل خصوصی در صندوق مبنی بر ضرورت امتناع از پرداخت غرامت به به حکمتی، «بی اساس و مبتنی بر شایعات» است.

امیر حکمتی در میشیگان آمریکا به دنیا آمده و در سال ۲۰۰۵ از خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده انصراف داد و به عنوان سرباز پیاده‌نظام و مترجم در جنگ عراق حضور داشت و سپس به عنوان پیمانکار وزارت دفاع آمریکا در افغانستان فعال بوده ولی پس از استعفاء از این سمت به ایران سفر کرده‌است.

این اسناد نشان می‌دهد که FBI تحقیق در مورد اتهام حکمتی به جاسوسی را در سال ۲۰۱۱ آغاز کرده‌است. در همان سالی که حکمتی به ظن جاسوسی برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در ایران بازداشت بود.

اف‌بی‌آی نتیجه گرفت که وی طبق آنچه در خلاصه ۵ صفحه ای امضا نشده از تحقیقات وی ذکر شده بود، قصد فروش اطلاعات طبقه‌بندی شده به ایران را داشته‌است.

این تخمین بر اساس شهادت ۴ شاهد مستقل است که اسامی آنها فاش نشده‌است، علاوه بر اینکه حکمتی قبل از پایان مدت قرارداد خود ناگهان کار خود را ترک کرده و بدون اطلاع دوستان و همکارانش به ایران سفر کرده‌است.

یک تحقیق رایانه ای که توسط انجام شد، بیان داشت که حکمتی در حالی که در افغانستان بود، صدها سند طبقه‌بندی شده در مورد ایران را مشاهده کرد که به گفته مأموران FBI، این اسناد خارج از مسئولیت‌های وی بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای