سازمان ملل: پژوهشگر سوئدی زندانی در ایران در آستانه مرگ است

سازمان ملل: پژوهشگر سوئدی زندانی در ایران در آستانه مرگ است

پنجشنبه, 18 مارس, 2021 - 11:00

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، امروز پنجشنبه ۲۸ اسفند، نسبت به شرایط وخیم و نزدیک به مرگ احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، پس از ماه‌ها حبس طولانی انفرادی در ایران ابراز نگرانی کردند.

به گزارش رویترز، کارشناسان سازمان ملل دربارهٔ جلالی که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده‌است، گفتند: «جلالی اکنون در وضعیت وحشتناکی به سر می‌برد».

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه ای خطاب به ایران خواستار آزادی فوری احمدرضا جلالی شدند و نوشتند: «احمدرضا جلالی بیش از صد روز در سلول انفرادی طولانی مدت در حبس بوده‌است و مقامات زندان ۲۴ ساعت شبانه‌روز در سلول کوچک وی چراغ پرنور روشن نگه می‌دارند تا او را از خواب محروم کنند».

آنها افزودند: «شرایط پزشکی احمدرضا جلالی مانع از غذا خوردن صحیح وی شده و وزن وی به‌طور وحشتناکی کاهش یافته‌است».

این کارشناسان متخصص امور ایران افزودند: «وضعیت او به قدری وخیم است که گزارش شده حتی برای صحبت کردن هم مشکل دارد و ما از رفتارهایی که با او می‌شود شوکه و نگرانیم».

رویترز بلافاصله پاسخی به تماس تلفنی نمایندگی دیپلماتیک ایران در ژنو برای دریافت نظر دریافت نکرد.

رویترز اعلام کرد که پاسخی از نمایندگی دیپلماتیک ایران در ژنو برای دریافت نظر در این باره دریافت نکرده‌است.

جلالی که پزشک و مدرس مؤسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد و در زمینه پزشکی بحران تخصص دارد در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز برای شرکت در کنفرانسی به ایران سفر کرد، اما به اتهام جاسوسی بازداشت و محاکمه شد.

کارشناسان سازمان ملل تأکید کرده‌اند که اعترافات جلالی زیر شکنجه گرفته شده و حکم او در یک دادگاه ناعادلانه صادر شده‌است.

آنها تأکید کردند که اخذ اعتراف و اقرار تحت شکنجه روحی و روانی حاصل از سلول انفرادی زمینه‌ساز صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام توسط دادگاه‌ها شده‌است.

فعالان حقوق بشر، ایران را به زندانی کردن تعدادی از دوتابعیتی‌ها برای گرفتن امتیازاتی از کشورهای دیگر متهم می‌کنند، اما ایران این اتهامات را انکار می‌کند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای