کودتای میانمار؛ افزایش انزوا پس از حکومت نظامیان

کودتای میانمار؛ افزایش انزوا پس از حکومت نظامیان

پنجشنبه, 18 مارس, 2021 - 07:45
معترضان به کودتای نظامی در رانگون پشت خودرو پناه گرفتند (آژانس عکس اروپا)

حلقه محاصره و انزوا در میانمار تنگ تر شده است. دسترسی به اینترنت پنجشنبه (۱۸ مارس) محدودتر و آخرین روزنامه غیر دولتی کشور توقیف شد. نوک پیکان حملات ارتش به سمت آنگ سان سوچی رهبر غیر نظامی حزب حاکم نشانه رفته است.


اعتراضات سراسری در میانمار از زمانی شروع شد که ارتش اول فوریه علیه آنگ سان سوچی کودتا کرد. ارتش برای مقابله با معترضان دست به خشونت بیش از حد می زند.


انجمن کمک به زندانیان سیاسی گفت «کشته شدن ۲۱۷ نفر در اعتراضات قطعی بوده اما آمار واقعی بسیار بیشتر است».


برنامه جهانی غذا از نهادهای وابسته به سازمان ملل هفته جاری گفت «خانواده های فقیر به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت احتمالا برای خرید غذا با مشکل مواجه خواهند شد».


در حالیکه ارتش میانمار اعتراضات در رانگون و شهرهای دیگر را سرکوب می کند بقیه مناطق کشور هر روز عرصه اعتراضات مردمی است.


رادیو صدای دموکراتیک برمه گفت «روز پنجشنبه چند هزار نفر در شهر کوچک نتموک راهپیمایی کردند». این شهر واقع در مرکز میانمار زادگاه اونگ سان پدر سوچی است.


اخباری در مورد خشونت در این راهپیمایی منتشر نشده است.


دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو هفته جاری گفت «خبرهای منتشر شده درباره شکنجه در بازداشتگاه ها در میانمار بسیار نگران کننده است».


سخنگوی شورای نظامی به تماس های خبرنگاران برای اظهار نظر در مورد این خبر پاسخ نداده است.

ارتش میانمار دسترسی به اینترنت را محدود کرده است. معترضان از فضای مجازی برای تنظیم راهپیمایی و تجمعات اعتراضی استفاده می کنند. دسترسی به وای فای در مکان های عمومی نیز به صورت گسترده از پنجشنبه قطع شد. مردم در برخی شهرها گفتند که دسترسی به اینترنت کاملا متوقف شده است.


خبرگزاری غیر دولتی تاچلیک در شمال شرق میانمار عکس هایی از کارگرانی منتشر کرد که به گفته این خبرگزاری در حال بریدن کابل های فیبر نوری اتصال به اینترنت میانمار به تایلند، همسایه این کشور هستند.


رویترز هنوز درستی این گزارش را تایید نکرده است.


دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت حدود ۳۷ خبرنگار بازداشت شده اند که ۱۹ نفر هنوز در بازداشتگاه نگهداری می شوند.


مقام های نظامی میانمار چندین روزنامه را توقیف کردند و برخی دیگر از روزنامه ها به دلایل لجستیکی منتشر نمی شوند. آخرین روزنامه غیر دولتی در میانمار روز چهارشنبه (۱۷ مارس) توقیف شد.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای