ایران حمله به پایگاه نظامی در آمریکا را طراحی کرده بود

ایران حمله به پایگاه نظامی در آمریکا را طراحی کرده بود

 برنامه حمله به سبک اقدام انتحاری به ناوشکن «یواس‌اس کول» بود
یکشنبه, 21 مارس, 2021 - 17:45
آبراهی روبروی پایگاه نظامی فورت مک نایر (AP)

مقام‌های امنیتی آمریکا می‌گویند ایران تهدیدهایی را علیه یک پایگاه نظامی در واشنگتن و همچنین ژنرال جوزف ام مارتین معاون فرمانده آن انجام داده‌است که با شنود مکالمات متوجه چنین طرح و برنامه‌ای شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا گفتند که سپاه پاسداران ایران در ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی‌ماه ۱۳۹۹) قصد حمله انتحاری به پایگاه نظامی فورت‌مک‌نایر در شهر واشینگتن دی‌سی پایتخت آمریکا به سبک برنامه اقدام انتحاری سال ۲۰۰۰ به ناوشکن USS cole داشته‌است. آن حمله منجر به مرگ ۱۷ ملوان نیروی دریایی آمریکایی شد.

همچنین طبق پیام‌های رهگیری شده از شنود مکالمات، مقام‌های ایرانی قصد داشته‌اند با نفوذ در پایگاه فورت مک نایر، ژنرال جوزف ام مارتین معاون فرمانده این پایگاه را به قتل برسانند.

فورت مک نایر یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های نظامی ایالات متحده است و محل اقامت رسمی ژنرال مارتین است.

این تهدیدها یکی از دلایلی بود که ارتش را وادار به تشدید حفاظت از اطراف فورت مک نایر کرد.

پنتاگون، شورای امنیت ملی، یا آژانس امنیت ملی آمریکا در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

سرلشکر عمر جونز فرمانده منطقه نظامی واشینگتن، در یک نشست مجازی در ژانویه، تهدیدهای «مستند و مشخص» علیه فرماندهان نظامی ساکن در این پایگاه را تأیید کرد.

بر اساس این گزارش و در پی افشای این تهدیدها، مقام‌های آمریکایی تصمیم به تقویت حلقه امنیتی و حفاظتی اطراف پایگاه نظامی فورت مک نایر گرفتند و در این راستا گشت ساحلی و اعمال محدودیت‌های دسترسی به این پایگاه نظامی بیشتر شده و برای زیرنظر گرفتن آبراه واشینگتن که مقابل این پایگاه نظامی قرار دارد، دوربین‌های مدار بسته بیشتری نصب شده‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس افزود، شنود مکالمات فرماندهان نیروی قدس سپاه از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا حاکی است آنها در سالگرد قتل قاسم سلیمانی، قصد تلافی داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای