«خروج غیر منتظره» مزدوران ترکیه از لیبی

«خروج غیر منتظره» مزدوران ترکیه از لیبی

پارلمان لیبی ثبت نام برای پست های کلیدی را آغاز کرد
سه شنبه, 23 مارس, 2021 - 00:15

یک گروه ۱۲۰ نفره مزدوران هوادار ترکیه که از سوریه به لیبی رفته بودند یکشنبه (۲۱ مارس) به طور غیر منتظره پایتخت لیبی، طرابلس را ترک کردند.


برخی منابع در فرودگاه بین المللی معیتیقه گفتند «این نیروها سوار هواپیمای نظامی به مقصد ترکیه شدند تا از آنجا به مناطق تحت کنترل ترکیه در سوریه بازگردند».


دولت «وحدت ملی» در این باره سکوت کرده و دولت ترکیه در خصوص این تحول اظهار نظر نکرده است.


به گفته برخی منابع آگاه «انتقال این گروه در قالب اجرای یک توافق منطقه ای درباره آغاز پایان دادن به حضور نیروهای مزدور در لیبی است».


این منابع افزودند «بخشی از این تفاهم در گفتگوهای چهارجانبه بین مصر و ترکیه و آمریکا و روسیه حاصل شده است».


سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت «اعضای گروهی که از لیبی بازگشتند وابسته به تیپ سلطان مراد هستند».


این سازمان افزود «پیکارجویان وابسته به ترکیه در لیبی اوضاع فاجعه باری دارند و دستمزد و حقوق ماهانه نگرفته اند».


از سوی دیگر، عقیله صالح رییس پارلمان لیبی گفت «کمیته ای در پارلمان برای آغاز ثبت نام برای پست های کلیدی و دریافت سی وی و بحث و بررسی آنها و توافق در مورد نامزدهای مناسب تشکیل خواهد شد».


این کمیته از ۶ نماینده در راستای بحث و بررسی پرونده نامزدها و بررسی انطباق شرایط آنها با شروط مد نظر برای پست های مطرح شده فعالیت می کند و نام کاندیداهای تایید شده را به پارلمان می فرستد.


نمایندگی سازمان ملل در لیبی از کمیته (۱۳+۱۳) خواست تا رایزنی برای بررسی صلاحیت نامزدهای تصدی ریاست بانک مرکزی و ریاست دیوان محاسبات و ریاست سازمان نظارت اداری و ریاست اداره مبارزه با فساد و ریاست و اعضای کمیته عالی انتخابات و ریاست دادگاه عالی و دادستانی کل را از سر بگیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای