هسته «وابسته» به «داعش» در مراکش منهدم شد

هسته «وابسته» به «داعش» در مراکش منهدم شد

پنجشنبه, 25 مارس, 2021 - 13:45

دولت مراکش پنجشنبه (۲۵ مارس) از انهدام یک هسته تروریستی مظنون به همکاری با «داعش» خبر داد و گفت «در این عملیات که با همکاری دستگاه اطلاعاتی آمریکا انجام شد یک گروه ۴ نفره مظنون به همکاری با «گروه داعش» به اتهام برنامه ریزی برای عملیات تروریستی در مراکش دستگیر شدند».


دفتر مرکزی تحقیقات قضایی مراکش در بیانیه ای گفت که «موفق به انهدام یک گروه تروریستی متشکل از ۴ نیروی تندرو» در شهر وجده واقع در شرق کشور شده است. این افراد با «گروه داعش» همکاری می کردند».


این بیانیه افزود «عملیات امنیتی با همکاری و هماهنگی بین اداره کل نظارت بر اراضی کشور و دستگاه اطلاعاتی آمریکا انجام شد».


در این بیانیه آمده است «۴ مظنون ۲۴ تا ۲۸ سال دارند. آنها از سوی یکی از رهبران داعش مامور انجام عملیات تروریستی در مراکش از جمله در تاسیسات مهم و کلیدی و ساختمان های امنیتی و پادگان ها شده بودند».


بنا به تحقیقات اولیه «افراد این گروه ضمن انجام چندین عملیات شناسایی برای رصد و تعیین اهداف و تاسیسات حساس و کلیدی حملات خود تلاش کردند» ضمنا «آنها با رهبر یاد شده برای دسترسی به منابع و حمایت لجستیکی لازم و فاینانس عملیات خرابکارانه خود هماهنگی می کردند».


پلیس در خانه مظنون اصلی چند قبضه سلاح سرد و دستگاه های شناسایی و مقادیری یورو و ۴ گذرنامه برای اعضا مصادره کرده است.


مقام های مراکش همواره از انهدام هسته های وابسته به گروه «داعش» خبر می دهند اما تا پایان ۲۰۱۸ از عملیات تروریستی این گروه در مراکش خبری نبود. آن زمان مقام های مراکش گفتند که هواداران «داعش» دو دختر توریست اسکندیناوی را در حومه مراکش (جنوب) سر بریدند.


طبق آمار رسمی دولت مراکش از ۲۰۰۲ موفق به انهدام بیش از ۲ هزار هسته تروریستی و بازداشت بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ مظنون شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای