الکاظمی نشست سران عراق، مصر و اردن را به تعویق انداخت

الکاظمی نشست سران عراق، مصر و اردن را به تعویق انداخت

در پی حادثه برخورد دو قطار در مصر
شنبه, 27 مارس, 2021 - 00:45

به منظور اعلام همبستگی با کشور مصر، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق شامگاه جمعه اعلام کرد که نشست سران عراق، مصر و اردن (موسوم به مشرق جدید) که قرار بود روز شنبه در بغداد برگزار شود، به تاریخ دیگری موکول شد.

نخست‌وزیر عراق در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، اعلام کرد، «ما به جمهوری عربی مصر بابت حادثه دردناک برخورد دو قطار تسلیت می‌گوئیم و برای قربانیان این حادثه رحمت الهی و برای مصدومین بهبودی عاجل خواستاریم».

الکاظمی افزود: «در همبستگی با برادرانمان، ما تعویق نشست سه جانبه بغداد به آینده نزدیک را اعلام می‌کنیم. به همین منظور در هفته آینده وزرای خارجه سه کشور جلسه‌ای تشکیل خواهند داد تا زمان این نشست را مشخص کنند».

بغداد که در اوایل این ماه در سازماندهی سفر تاریخی پاپ فرانسیس رهبر واتیکان موفق عمل کرد،

برای میزبانی این اجلاس در میان چالش‌ها و اختلافات سیاسی داخلی آماده شده بود؛ اجلاسی که اولین رخنه نهادی کشورهای عربی در مقابل نفوذ ایران در عراق به حساب می‌آید، به ویژه از آنجا که الکاظمی آن را «مشرق جدید» می‌نامد.

تدابیر امنیتی برای اجلاس سران سه کشور تا حدودی شبیه مقدمات سفر پاپ بود که در آن تصاویر سه رهبر (مصطفی الکاظمی، ملک عبدالله و عبدالفتاح السیسی) در اماکن مختلف از جمله خیابان فرودگاه بین‌المللی بغداد نصب شده‌است.

به نوبه خود، اداره اوقاف اهل سنت ، قبرستان خانواده سلطنتی عراق را در محله الاعظمیه مرمت و آماده کرد، جایی که بخشی از هماهنگی‌های این اجلاس، بازدید ملک عبدالله پادشاه اردن از قبور بستگانش از خانواده سلطنتی عراق است که همگی در صبح ۱۴ ژوئیه ۱۹۵۸ در کودتای خونین عبدالکریم قاسم کشته شدند.

اجلاس به تعویق افتاده واکنش بسیاری از طرف‌های نزدیک به ایران را به همراه داشت، از جمله رژه نظامی یک جناح مسلح مجهول که خود را «ربع الله» نامید.

الکاظمی روز گذشته، در پاسخ به رژه نظامی این گروه، از اجلاس بغداد دفاع کرد.

وی در مراسم بزرگداشت خانواده‌های شهدای مطبوعات در عراق و افتتاح ساختمان جدید خانه مطبوعات با حضور «الشرق الاوسط» گفت: «هدف از این رزمایش خیابانی برهم زدن وضعیت عراق و دور کردن این کشور از نقش واقعی خود است».

وی در ادامه گفت: برخی هستند که گمان می‌کنند با سلاح، حکومت را تهدید می‌کنند، جنگ و سلاح در عراق بس است.

الکاظمی افزود: به خدا سوگند ما از کسی ترسی نداریم، بلکه فقط از وجدان خود می‌ترسیم. نظام سیاسی عراق موجب ناامیدی شده‌است.

در مورد اهمیت اجلاس سه جانبه، احسان الشمری رئیس مرکز تفکر سیاسی در عراق به «الشرق الاوسط» می‌گوید، «موضوع مهم در پی این اجلاس مربوط به تمایل عراق برای دور شدن از یک کشور وابسته در منطقه است، زیرا عراق در طول سال‌های گذشته اغلب به عنوان یک کشور وابسته و در حوزه حیاتی ایران توصیف شده‌است، بنابراین، بغداد دریافت که رفتن به سمت مشرق جدید بهترین راهی است که می‌تواند در روابط او با محیط پیرامون خود توازن ایجاد کند».

الشمری ادامه داد: «همچنین ماهیت فلسفه جدید سیاست خارجی عراق بر اساس بلوک بندی عربی کار می‌کند، در حالی که عراق در پی ایجاد یک اتحاد سه جانبه با مصر و اردن، همزمان به دنبال ایجاد روابط و تقویت آنها با کشورهای عربی است، اما او همچنین به‌طور فعال به دنبال تحکیم روابط خود با کشورهای شورای همکاری خلیج است که پادشاهی عربی سعودی در راس آنها قرار دارد».

الشمری اظهار کرد که «از جمله آنچه باید به آن اشاره شود این است که آنچه عراق امروز انجام می‌دهد پیامی به ایران است که عمق عربی فضای اتحادهای آینده است. این باعث تحریک برخی از طرف‌ها شده‌است که برای جلوگیری از آن تلاش می‌کنند، اما روشن است که دولت فعلی در حال پیشبرد این اتحاد است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای