طرح سؤال دربارهٔ نقش واشنگتن در «باج‌گیری» تهران از سئول

طرح سؤال دربارهٔ نقش واشنگتن در «باج‌گیری» تهران از سئول

نمایندگان جمهوری‌خواه از بلینکن توضیح خواسته‌اند
شنبه, 27 مارس, 2021 - 00:15

در حالی که گزارش شده بود که کره جنوبی در نظر دارد مقداری پول در ازای آزادسازی کشتی که تهران در ۴ ژانویه توقیف کرد، به ایران آزاد کند، تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه در جستجوی اطلاعات بیشتر در مورد این «باج‌گیری» از سئول و نقش واشنگتن در آن هستند.

سه عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده از نقش ایالات متحده در مورد احتمال تسهیل در «باج‌گیری» و آزادسازی یک میلیارد دلار پول به ایران که نزد کره جنوبی بود، توضیح خواستند.

برایان استایل، جیم بنکس و گرگ استوب، سه نماینده جمهوری‌خواه ایالت‌های ویسکانسین، ایندیانا، و فلوریدا، در این نامه بر روی وبسایت استایل قرار گرفته، خواستار توضیح وزیر خارجه در مورد نقش دولت پرزیدنت بایدن در مورد احتمال آزادی‌سازی یک میلیارد دلار پول درخواستی ایران در قبال آزاد کردن یک کشتی توقیف شده کره جنوبی شدند.

نمایندگان جمهوری‌خواه می‌گویند بلینکن در اوایل ماه مارس کنونی برای ارائه گزارش در مقابل کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، از چندین سؤال پیرامون این موضوع طفره رفت و نمایندگان مجلس را واداشت تا خواستار اجرای یک تحقیق رسمی کنند.

این سه نماینده در نامه خود به گزارش‌هایی اشاره کرده‌اند که می‌گوید ایالات متحده در تسهیل این پرداخت یک میلیارد دلاری به ایران توسط کره جنوبی نقش داشته‌است.

آنها می‌گویند، وزارت امور خارجه از جزئیات اصلی گزارش مربوط به تلاش‌های دولت بایدن برای کمک به کره جنوبی جهت تسهیل پرداخت بیش از یک میلیارد دلار از اموال ایران، که بر اثر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بلوکه شده بود را به کنگره گزارش نکرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای