ایران و چین سند همکاری تجاری و استراتژیک ۲۵ ساله امضا کردند

ایران و چین سند همکاری تجاری و استراتژیک ۲۵ ساله امضا کردند

شنبه, 27 مارس, 2021 - 11:00

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از امضای سند جامع همکاری‌های تجاری و استراتژیک بیست و پنج ساله ایران و چین خبر داد.

سند جامع همکاری ایران و چین امروز شنبه با حضور محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور در تهران امضا شد.

خطیب زاده با بیان اینکه این سند دارای نقشه راه کامل است، گفت: این سند دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی است.

وی افزود: در این سند به ابعاد اقتصادی که محور اصلی سند است، همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف و مشارکت ایران در ایده کمربند- راه چین توجه شده‌است و محوریت خاصی برای توجه به بخش‌های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده‌است.

وی اضافه کرد: پیش نویس توافق به سفر شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین به تهران در ژانویه ۲۰۱۶ برمی گردد، زمانی که وی تصمیم گرفت با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روابط بین دو کشور را تقویت کند.

در آن زمان، دو کشور متعهد شدند، در یک بیانیه مشترک، «مذاکرات را برای یافتن یک توافق‌نامه همکاری جامع برای مدت ۲۵ سال» انجام دهند. این توافق شامل «همکاری متقابل و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف، به ویژه حمل و نقل، بنادر، انرژی، صنعت و خدمات» نیز می‌شود.

چین و ایران رایزنی‌هایی را برای امضای توافق‌نامه مشارکت اقتصادی و امنیتی انجام دادند و زمینه را برای میلیاردها دلار از طریق سرمایه‌گذاری چین در ایران فراهم کردند و رسانه‌ها ارزش این مشارکت‌ها را ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زدند.

نیویورک تایمز در ژوئیه سال ۲۰۲۰، پیش نویس توافق‌نامه ای را منتشر کرد که افزایش حضور چین در بخش‌های بانکی، ارتباطات از راه دور، بنادر و راه‌آهن، علاوه بر ده‌ها پروژه دیگر، در ازای تأمین منظم نفت ایران به مدت دو و نیم دهه را نشان داد.

این سند راه را برای گسترش همکاری در زمینه نظامی، تحقیق و توسعه تسلیحات و همکاری اطلاعاتی باز می‌کند.

این توافق‌نامه ابتکار عمل چینی است که برای اولین بار توسط شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین در ملاقات با علی خامنه ای رهبر ایران به تهران ارائه شد، پیش از آنکه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، ژوئیه گذشته، هدف دولت حسن روحانی برای امضای توافق‌نامه را اعلام کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای