آماده باش امنیتی در بغداد پس از رژه «ربع الله»

آماده باش امنیتی در بغداد پس از رژه «ربع الله»

الکاظمی: برخی در تلاشند تا قدرت را به دست بگیرند
شنبه, 27 مارس, 2021 - 23:45

استقرار شدید نیروهای امنیتی که از روز پنجشنبه همزمان با رژه خیابانی یک گروه مسلح موسوم به «ربع الله»، تا روز شنبه در مناطق مختلف بغداد پایتخت عراق ادامه یافت.

استقرار امنیتی که از منطقه سبز بغداد آغاز شد تا دیگر محله‌های شهر در دو طرف رودخانه؛ الکرخ و الرصافه امتداد یافت.

در همین حال، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر، در گفتگو با تعدادی از شبکه‌های عربی اظهار کرد که برخی می‌خواهند «قدرت را به دست بگیرند»، بدون اینکه جزئیات بیشتری در این باره ارائه دهد.

الکاظمی این استقرار نیروهای امنیتی را که در آن نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم و لشکر طلایی (الفرقه الذهبیه) ارتش عراق حضور دارند را برای تحمیل شکوه کشور توجیه کرد.

وی همچنین برخی طرف‌های سیاسی را به ممانعت از تلاش‌های دولتش برای بازگرداندن هیبت حکومت متهم کرد.

در حالی که رژه گروه «ربع الله»، که گمان می‌رود جبهه ای منشعب از گروه «کتائب حزب‌الله» باشد، به‌طور سیستماتیک و از طریق رزمایش خودروهای دولتی به صحنه برگشتند، الحشد الشعبی هرگونه ارتباط با آن را رد کرد.

الحشد گفت: هرگونه تحرک نظامی واحدهای الحشد الشعبی در بغداد را قاطعانه تکذیب می‌کنیم و تحرکات نیروهای حشد در چارچوب اوامر فرمانده کل نیروهای مسلح و با هماهنگی با ستاد فرماندهی مشترک عراق انجام می‌شود.

برخی نزدیکان «تیپ‌های حزب‌الله» نیز از طریق «توییتر»، ارتباط این گروه با این رژه نمایشی را تکذیب کردند.

در ابتدا، شهروندان تصور می‌کردند که این استقرار امنیتی مربوط به اجلاس سه جانبه عراق، اردن و مصر است که قرار بود دیروز در بغداد برگزار شود، اما این تدابیر حتی پس از اعلام تعویق اجلاس سران از سوی الکاظمی ادامه یافت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای