معضل مزمن بدهی های سودان حل می شود

معضل مزمن بدهی های سودان حل می شود

آمریکا ضمن ستایش از اصلاحات دشوار کمک مالی به سودان تقدیم کرد
شنبه, 27 مارس, 2021 - 00:45
وزارت خزانه داری آمریکا جمعه گفت سودان بدهی هایش به بانک جهانی را تسویه کرد (رویترز)

بانک جهانی و وزارت خزانه داری آمریکا جمعه (۲۶ مارس) اعلام کرد که سودان پس از ۳۰ سال موفق به تسویه بدهی هایش به بانک جهانی شد.


در حالی سودان به شرایط مد نظر برای برنامه تسهیلات بین المللی «بخشش بدهی» نزدیک می شود که این کشور آفریقایی به شدت به دریافت این تسهیلات نیاز دارد.


دولت پرزیدنت جو بایدن از کمک مالی بیش از یک میلیارد دلاری به سودان برای تسویه بدهی هایش به بانک بین المللی خبر داد و از اقدامات رهبران غیر نظامی دولت انتقالی سودان برای تداوم «اصلاحات دشوار و ضروری» در راستای برقراری ثبات اقتصادی و پرداخت بدهی های سنگین و عادی سازی روابط سودان با جامعه بین الملل ستایش کرد.


دیوید مالپاس رییس بانک جهانی گفت «سودان از شرایط لازم برای دریافت کمک مالی دو میلیارد دلاری موسسه بین المللی توسعه برخوردار است».


سودان اینک می تواند از طریق وام موقت یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلاری دولت آمریکا بدهی های معوقه را پرداخت کند.


جبریل ابراهیم وزیر دارایی سودان گفت «سودان از طریق تسویه بدهی های معوقه می تواند از بانک جهانی و موسسات چند جانبه خط اعتباری بگیرد و پروژه های توسعه و تحول آفرین در کشور را اجرا کند».


ابراهیم افزود «از دولت آمریکا به خاطر ارائه تسهیلات برای تسویه بدهی های سودان تشکر و قدردانی می کنیم. این تسهیلات منجر به افزایش تلاش دولت سودان برای بخشش بدهی های این کشور در سطح وسیع تر می شود».


جنت یلین وزیر خزانه داری آمریکا گفت «برنامه اصلاحات اقتصادی محکم در سودان در خور ستایش است». اصلاحات دولت زمینه را برای استقرار حکومت دموکرات پس از ۳۰ سال انزوا و محاصره بین المللی فراهم می کند.


وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای توضیح داد «دولت آمریکا با ارائه تسهیلات در صدد حمایت از اقدامات کنونی دولت برای تسویه بدهی های معوقه به بانک جهانی است.. این گام سودان را به بخشش کامل بدهی هایش نزدیک تر می کند. سودان به شدت نیازمند بخشش کامل بدهی هایش بوده و به دولت سودان برای بازگشت به ساز و کار پولی بین المللی کمک می کند».


وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرد «دولت آمریکا و متحدان بین المللی اش به حمایت از برنامه اصلاحات در سودان و تلاش برای کاهش بدهی های سودان در ۲۰۲۱ ادامه می دهند».


پس از سرنگونی عمر البشیر دولت انتقالی مدنی در سودان در آوریل ۲۰۱۹ قدرت را در دست گرفت و انزوای بین المللی چندین ساله سودان پایان یافت. حجم بدهی خارجی سودان ۵۶ میلیارد دلار بوده که ۸۵ درصد این مبلغ معوقه است.


صندوق بین المللی پول ماه جاری گفت «سودان در برنامه اصلاحاتی که توسط کارشناسان صندوق دنبال می شود پیشرفت داشته اما اقتصاد کشور همچنان به شدت شکننده است». نرخ تورم در سودان که با کمبود کالاهای اولیه مواجه است به ۳۰۰ درصد رسید.


یک منبع آگاه گفت «سودان اینک در آستانه مرحله ای است که به آن «تصمیم گیری» می گویند؛ تصمیم گیری برای مرحله نخست تسهیلات گسترده تر بخشش بدهی. اين تسهيلات طرحی است که برای کمک به کشورهای فقیر بسیار بدهکار در نظر گرفته شده و نوبت سودان احتمالا در نیمه ۲۰۲۱ می رسد».


پروسه پرداخت کمک مالی آمریکا که جمعه (۲۶ مارس) اعلام شد چند ماه طول کشید. در اولین مرحله آمریکا در پایان دسامبر سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد. سودان یکی از شروط اصلی مورد نظر کمک کنندگان بین المللی را در فوریه اجرا کرد و اقداماتی برای نظام نرخ ثابت ارز در بازار رسمی و بازار آزاد در نظر گرفت.


این منبع افزود «اصلاحات بی سابقه ای در مدت بسیار کوتاه اجرا کردند.. امیدواریم که بتوانند این روند را در چند هفته و ماه های آینده ادامه دهند».


او افزود «معنای کمک مالی به سودان برای تسویه بدهی هایش به بانک جهانی این است که دولت سودان الان می تواند به مردم کشور بگوید اصلاحات دشوار همچون حذف یارانه سوخت جواب داده است».


این منبع آگاه خاطر نشان کرد «حجم بدهی معوقه سودان به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و بانک توسعه آفریقا حدود ۲ میلیارد و ۸۷ میلیون میلیون دلار است و به کشورهای عضو باشگاه پاریس ۱۹ میلیارد دلار و به کشورهای غیر عضو باشگاه پاریس ۲۱ میلیارد دلار و دیگر طرف های تجاری بدهی دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای