بازسازی سوریه به «تغییر رفتار رژیم» بستگی دارد

 بازسازی سوریه به «تغییر رفتار رژیم» بستگی دارد

بورل در آستانه کنفرانس بروکسل به «الشرق الاوسط» گفت که انتخابات «منجر به عادی سازی روابط نمی‌شود»
سه شنبه, 30 مارس, 2021 - 00:30

جوزپ بورل هماهنگ‌کننده سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا، در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کرد که رژیم سوریه قبل از اینکه به فکر برگزاری کنفرانسی برای بازسازی کشور و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه آن باشد، باید «رفتار خود را در داخل و خارج از سوریه تغییر دهد».

سوریه در دو رویداد به صدر برنامه‌های بین‌المللی بازگشته است: نخست اینکه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته ریاست جلسه شورای امنیت در نیویورک را برای مطرح کردن موضوع کمک‌های بشردوستانه «فرامرزی» به دلیل نزدیکی زمان پایان مأموریت قطعنامه فعلی در تاریخ ۱۱ ژوئیه برعهده گرفت. دومین مورد برگزاری کنفرانس اهدا کنندگان در بروکسل در روزهای دوشنبه و سه شنبه بود.

بورل گفت که این کنفرانس در پی «تأکید مجدد حمایت قاطع برای دستیابی به یک راه حل سیاسی تحت قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و اطمینان از باقی ماندن سوریه در راس برنامه‌های بین المللی است».

هدف این کنفرانس تأمین بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای سوری‌ها در داخل کشور و کشورهای همسایه است.

بورل توضیح داد که اتحادیه اروپا ۲۵ میلیارد یورو از زمان وقوع بحران ده ساله سوریه تاکنون تأمین کرده‌است.

بورل در پاسخ به سؤالی در مورد انتخابات ریاست جمهوری پیش از پایان دوره ریاست جمهوری بشار اسد در ۱۷ ژوئیه گفت: «اگر می‌خواهیم شاهد انتخاباتی باشیم که به حل و فصل منازعات موجود کمک کند، باید طبق قطعنامه ۲۲۵۴ برگزار شود».

او افزود: «این انتخابات نمی‌تواند منجر به تدابیری شود که به عادی سازی روابط مستقیم با رژیم بینجامد؛ بنابراین، ما از طرف‌های دیگر در جامعه بین‌المللی و منطقه ای خواسته‌ایم که از هر سطح از عادی سازی زوابط با دمشق جلوگیری کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای