رئیس‌جمهور افغانستان متعهد شد؛ کناره‌گیری در صورت برگزاری انتخابات

رئیس‌جمهور افغانستان متعهد شد؛ کناره‌گیری در صورت برگزاری انتخابات

چهارشنبه, 31 مارس, 2021 - 12:30

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان روز سه شنبه، در یک نشست منطقه‌ای در تاجیکستان، برنامه‌های صلح خود را اعلام کرد و گفت که اگر انتخابات برگزار شود، از قدرت کنار می‌رود.

نهمین اجلاس قلب آسیا، با هدف ارتقای صلح و امنیت در افغانستان در سال جاری، در مقطعی حساس برگزار می‌شود، به طوری که ایالات متحده و دیگر قدرت‌ها در تلاشند با پیشنهاد تشکیل دولت انتقالی جدید، روند صلح را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، غنی این پیشنهاد را رد کرده و می‌گوید قبل از کناره‌گیری وی باید انتخابات برگزار شود.

رئیس‌جمهور افغانستان در شهر دوشنبه گفت: «من شدیداً از برگزاری انتخابات در اسرع وقت حمایت می‌کنم.. بزرگترین افتخاری که دارم این است که قدرت را به جانشین منتخب خود تحویل دهم».

خبرگزاری رویترز هفته گذشته به نقل از مقامات دولتی گفته بود که غنی قصد داشت در اقدامی متقابل با پیشنهاد آمریکا، طرحی را به ایالات متحده پیشنهاد دهد که وی  انتخابات ریاست جمهوری جدید را ظرف شش ماه برگزار کند.

غنی، که در سال ۲۰۱۴ روی کار آمد و سال گذشته برای یک دوره پنج ساله دوم سوگند یاد کرد، امروز (سه شنبه) جزئیات بیشتری را در این باره ارائه داد.

او گفت که به محض دستیابی به یک توافق سیاسی، باید توسط لویه جرگه (گردهمایی شیوخ قبائل افغانستان) تصویب و آتش‌بس تحت نظارت بین‌المللی دنبال شود.

گروه «طالبان» تاکنون آتش‌بس را رد کرده و می‌گوید به‌طور مستقیم در یک دولت موقت شرکت نخواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای