اتحادیه اروپا ۸ فرمانده امنیتی در ایران را تحریم می‌کند

اتحادیه اروپا ۸ فرمانده امنیتی در ایران را تحریم می‌کند

پنجشنبه, 1 آوریل, 2021 - 00:45
Reuters

سه دیپلمات اروپایی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین گفته‌اند که اتحادیه اروپا هفته آینده، هشت نظامی که شامل فرماندهان بسیج و نیروی انتظامی می‌شود و همچنین سه دستگاه دولتی را در واکنش به سرکوب خونین اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ تحریم می‌کند.

به گزارش رویترز، این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدودکردن دارایی‌ها در اروپا خواهد بود. نام و جزئیات بیشتر قرار است پس از پایان تعطیلات عید پاک اعلام شود.

این نخستین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران از سال ۲۰۱۳ به این سو محسوب می‌شود که دلیل آن نقض حقوق بشر در کشور است.

طبق این گزارش، افراد مشمول تحریم شامل اعضای گروه شبه‌نظامی بسیج می‌شوند، نهادی که تحت فرماندهی سپاه پاسداران، قدرتمندترین نیروی امنیتی در ایران است.

رویترز یک روز قبل از این خبر داده بود که اتحادیه اروپا در رابطه با این تحریم‌ها برنامه‌ریزی می‌کند.

ایران همواره اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده‌است. سفارت ایران در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا و دیگر مقامات ایرانی برای اظهار نظر در این باره در دسترس نبودند.

سفارت ایران در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، برای اظهار نظر در دسترس نیست، و دیگر مقامات ایرانی در دسترس نبودند.

طبق آماری که سه مقام وزارت کشور ایران در آن زمان در اختیار رویترز قرار دادند، در کمتر از دو هفته ناآرامی‌ها در ۲۰۱۹، حدود هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند. سازمان ملل نیز اعلام کرد تعداد کل قربانیان دست کم ۳۰۴ نفر است.

ایران این گزارش‌ها را «جعلی» توصیف کرده‌است. علی خامنه ای رهبر ایران، چند روز پس از اعتراضات سراسری در نوامبر ۲۰۱۹، دستور سرکوب معترضان را صادر کرده بود. این امر باعث خونین‌ترین سرکوب معترضان از زمان انقلاب ۱۳۵۷ شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای