سه‌شنبه؛ موعد جدید برای از سرگیری گفتگوها دربارهٔ هسته‌ای ایران

سه‌شنبه؛ موعد جدید برای از سرگیری گفتگوها دربارهٔ هسته‌ای ایران

جمعه, 2 آوریل, 2021 - 13:15

با وجود پابرجا بودن شرط‌های متقابل آمریکا و ایران برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها، کمیسیون مشترک برجام امروز جمعه (۱۳ فروردین ۱۴۰۰) اعلام کرد که ادامه مذاکرات دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه آینده در وین برگزار می‌شود.

این در شرایطی است که دولت جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده بازگشت آمریکا به برجام را مشروط به پایبندی کامل ایران به تعهدات عنوان کرد و مقامات ایرانی نیز در مقابل لغو همه تحریم‌های آمریکا را شرط توقف غنی سازی اعلام کردند.

خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر افزود: علاوه بر این، طبق برنامه‌ریزی‌های اتحادیه اروپا قرار است میانجیگران «تماس جداگانه ای» با ایالات متحده داشته باشند.

در بیانیه ای که پس از پایان جلسه کمیته مشترک توافق هسته ای ایران صادر شد، آمده‌است که شرکت کنندگان در وین دیدار خواهند کرد «تا روش‌های لغو تحریم‌ها و اجرای توافق هسته ای از جمله از طریق برگزاری جلسات گروه‌های تخصصی مربوطه را به روشنی مشخص کند».

این بیانیه افزود که طرف‌های هماهنگ‌کننده «تماس‌های جداگانه در وین را با همه افرادی که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و ایالات متحده مشارکت دارند، بیشتر خواهند کرد».

در همین راستا، خبرگزاری رویترز گزارش داد، در این زمینه، اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده این گفتگوها امروز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که این نهاد سه شنبه هفته آینده در وین با تمام طرف‌های امضا کننده توافق هسته ای ایران و همچنین ایالات متحده دیدارهایی انجام خواهد داد.

طبق این بیانیه، اتحادیه اروپا تماس‌های جداگانه ای را در وین با همه شرکت کنندگان برجام و ایالات متحده انجام خواهد داد.

خبرگزاری آلمان نیز به نقل از منابع ایرانی گزارش داد که شرکت کنندگان در نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام که امروز به صورت برخط برگزار شد تصمیم گرفتند ادامه نشست را روز سه شنبه به صورت حضوری در وین دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ در روز جمعه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و آخرین تحولات پیرامون برجام را مورد بحث و بررسی قرار داد.

این نشست به ریاست انریک مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه به نمایندگی از جوسپ بورل هماهنگ‌کننده برجام برگزار شد.

در این نشست تحقیق و تبادل نظر پیرامون آخرین تحولات مربوط به توافق هسته ای رایزنی شد.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در توییتی گفت‌وهای طرفین در کمیسیون مشترک برجام را «جدی» خواند.

به گزارش شبکه «آر تی عربی»، نماینده روسیه در توییتی نوشت: نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. گفت‌وگوها کاملاً جدی بود و ادامه خواهد داشت.

وی افزود: به نظر می‌رسد که ما در مسیر درستی قرار داریم اما راه پیش رو آسان نبوده و نیازمند تلاش‌های فشرده خواهد بود. به نظر می‌رسید که ذینفع‌ها برای آن آمادگی کامل دارند.

در این میان، خبرگزاری امنیتی فارس نیز گزارش داد، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران دربارهٔ این تحولات اظهار کرد، «برای بازگشت ایالات متحده به برجام نیاز به هیچ مذاکره‌ای نیست».

عراقچی در هجدهمین نشست مجازی کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: «ایران به محض لغو تحریم‌ها و راستی آزمایی آنها، گام‌های جبرانی هسته ای را متوقف خواهد کرد».

در مقابل، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از برگزاری کمیسیون مشترک برجام استقبال کرد و گفت: ما از این مسئله استقبال می‌کنیم و آن را گامی مثبت تلقی می‌کنیم.

وی همچنین افزود که «ما آماده‌ایم که بازگشت به پایبندی به تعهدات برجامی‌مان را دنبال کنیم به شرط آنکه ایران نیز همین کار را انجام بدهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای