سفر مقام ایرانی به بیروت با انگیزه مذهبی

سفر مقام ایرانی به بیروت با انگیزه مذهبی

توافق هیات ایرانی و الراعی درباره «حفظ حاکمیت ملی و آزادی در لبنان»
پنجشنبه, 1 آوریل, 2021 - 13:15
هیات ایرانی و رهبر مسیحیان مارونی لبنان چهارشنبه دیدار کردند (خبرگزاری ملی لبنان)

یک هیات ایرانی چهارشنبه (۳۱ مارس) در جریان سفر به لبنان با مقام های این کشور دیدار و درباره «تقریب مذاهب» گفتگو کرد.

سخنگوی هیات ایرانی بر «لزوم افزایش تلاش ها بین مذاهب برای برقراری صلح عادلانه و حفظ وحدت ملی در راستای حفظ آزادی و حاکمیت ملی لبنان» تاکید کرد.

حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بشاره الراعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان و شیخ عبد الامیر قبلان رییس مجلس اعلی شیعیان و شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله دیدار کرد.

شهریاری با شیخ عبد اللطیف دریان مفتی اعظم سنی های لبنان نیز دیدار کرد.

جنبه مذهبی سفر هیات ایرانی به پایتخت لبنان پررنگ تر است. عباس خامه یار رایزن فرهنگی ایران در لبنان در این نشست ها حضور داشت.

هیات ایرانی دیدار علنی با مسئولان سیاسی رسمی و نمایندگان احزاب نداشته است.

شهریاری پس از ملاقات با الراعی گفت «لبنان متعلق به تمام فرزندان شریف این کشور است. تجربه تاریخی نشان داده که مردم لبنان با اتحاد می توانند تجاوز دشمن را ناکام بگذارند». او خاطر نشان کرد «چنانکه مردم لبنان با وحدت بر مشکلات پیشین غلبه کردند امروز هم باید با وحدت ملی از این مرحله دشوار عبور کنند».

شهریاری یادآور شد «ما و کاردینال الراعی درباره لزوم افزایش تلاش ادیان برای برقراری صلح برابر و حفظ وحدت ملی در راستای حفظ آزادی و حاکمیت لبنان دیدگاه مشترک داریم».

او افزود «لبنان از تدبیر و حکمت برخوردار بوده و می تواند روی پای خود بایستد. ایران امیدوار است حاکمیت و استقلال لبنان حفظ شود».

شهریاری در مجلس اعلی شیعیان درباره اوضاع منطقه به طور عام و به ویژه در لبنان گفتگو و بر لزوم ادامه رایزنی و تبادل نظرات و افکار برای یکدست شدن تلاش ها و جمع کردن ظرفیت ها در برابر برنامه های سلطه گری و چپاول ثروت مسلمانان تاکید کرد.

شهریاری در جریان دیدار با دریان مفتی اعظم سنی های لبنان سه شنبه (۳۰ مارس) از «دیدگاه های حکیمانه و سازنده مفتی دریان درباره مسائل جهان اسلام تشکر و قدردانی کرد» و گفت «در زمینه اهداف اصلی که باید در کشورهای اسلامی و جهان اسلام درباره تحکیم وحدت و همبستگی میان مسلمانان اجرا کنیم اتفاق نظر داشتیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای