اروپا: فهرست تعهدات ایران و تحریم‌های آمریکا تدوین می‌شود

اروپا: فهرست تعهدات ایران و تحریم‌های آمریکا تدوین می‌شود

ایران: با آمریکا مذاکره مستقیم نمی‌کنیم
جمعه, 2 آوریل, 2021 - 17:30

یک مقام ارشد اروپایی گفت که مذاکرات ایران، ایالات متحده و قدرت‌های جهانی به دنبال تهیه دو فهرست برای گفت و گو در مورد امکان لغو تحریم‌های واشینگتن و پایبندی تهران به تعهدات هسته ای است.

این مقام مسئول در اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفته‌است که همه طرف‌ها امیدوارند که در طی دو ماه به توافق برسند.

به گفته او، فهرستی از تعهدات هسته‌ای ایران و تحریم‌های آمریکا مورد مذاکره است که باید در جایی به هم برسند.

وی افزود: «ما در حال مذاکره در مورد لیست تعهدات هسته ای و لیست لغو تحریم‌ها هستیم. در هر مرحله باید این دو لیست ادغام شوند. و در پایان، به صورت موازی احتمالاً در کمتر از دو ماه می‌توانیم این کار را انجام دهیم».

او اضافه کرد: هیچ گفتگوی مستقیمی بین ایران و ایالات متحده وجود نخواهد داشت.

در این میان، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست هجدهمین کمیسیون مشترک برجام را برعهده داشت، نشست امروز جمعه را مثبت ارزیابی کرد.

مورا هشدار داد که برای بازگشت برجام به مسیر اصلی کارهای زیادی پیش رو قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مورا در توئیتی نوشت: «ما کار اساسی پیش رو داریم تا به فرصتی کلیدی برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک برسیم».

نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک به صورت مجازی در سطح معاونان و مدیران کل وزیران خارجه کشورهای عضو برجام برگزار شد.

در این میان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام، گفت که ضرورتی ندارد ایران و آمریکا دیداری داشته باشند.

ظریف در توئیت روز جمعه خود نوشت که در جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام، ایران و اتحادیه اروپایی/تروییکای اروپایی+۲، توافق کردند سه‌شنبه آینده در وین گفت‌وگو را به صورت رو در رو از سر بگیرند.

وی هدف از این برنامه را «سریعاً نهایی کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها، و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران» عنوان کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده، متعهد شد که دوباره به توافق بپیوندد، مشروط بر اینکه ایران به تعهداتی که در پاسخ به خروج ترامپ رئیس‌جمهور قبلی از توافق لغو کرده‌است، احترام بگذارد. اما تهران می‌گوید واشینگتن باید تحریم‌های بین‌المللی را که ترامپ مجدداً اعمال کرده‌است، لغو کند.

 ایران همچنین از انجام هرگونه مذاکره مستقیم با طرف آمریکایی امتناع می‌ورزد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای