واشنگتن انتظار «موفقیت فوری گفت‌وگو با ایران» را ندارد.. جمهوری‌خواهان سیاست بایدن را محکوم کردند

واشنگتن انتظار «موفقیت فوری گفت‌وگو با ایران» را ندارد.. جمهوری‌خواهان سیاست بایدن را محکوم کردند

یک دیپلمات به «الشرق الاوسط»: بایدن خواهان توافق در ۱۰۰ روز اول است
جمعه, 2 آوریل, 2021 - 23:30

ایالات متحده و ایران توافق کردند که «گفت و گوهای همگرایانه ای» را در چارچوب گروه «۱ + ۵» برگزار کنند و طی آن هیئت‌های دو طرف در اتاق‌های جداگانه بمانند و واسطه‌هایی از بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهادات متقابل را به امید دستیابی به تفاهم در بازگشت همزمان به پایبندی کامل به برجام انتقال دهند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از سرگیری مذاکرات در وین را «یک گام سازنده رو به جلو» توصیف کرد. اما وی در عین حال افزود: «این هنوز روزهای ابتدایی است و ما انتظار دستیابی فوری نداریم، زیرا بحث‌های دشواری در آینده وجود خواهد داشت».

وی توضیح داد که گفت و گوهای هفته آینده بر روی گروه‌های کاری متمرکز است که اتحادیه اروپا با بقیه شرکت کنندگان در توافق‌نامه از جمله ایران تشکیل داده‌است.

پرایس ادامه داد: «اصلی‌ترین موضوعات مورد بحث گام‌های هسته ای است که ایران باید برای بازگشت به شرایط برنامه جامع اقدام مشترک برداشته و اقدامات تخفیف تحریم‌ها که ایالات متحده برای بازگشت به انطباق باید انجام دهد».

وی تأکید کرد که ایالات متحده «انتظار مذاکرات مستقیم بین آمریکا و ایران را ندارد»، اما «همچنان نسبت به این ایده با روی باز برخورد می‌کند».

یک مقام مسئول آمریکایی نیز گفت که گفت و گوهای «غیرمستقیم» در وین «به دنبال توافق بر روی نقشه راه در مورد چگونگی هماهنگی مراحل بازگشت به تعهدات (ایالات متحده و ایران)، از جمله رفع تحریم‌های اقتصادی است».

وی توضیح داد که ایالات متحده برای نفوذ به دنبال حفظ برخی از تحریم‌ها نخواهد بود.

وی معتقد است که کمپین «فشار حداکثری» که توسط دولت رئیس‌جمهور دونالد ترامپ علیه ایران اتخاذ شد، شکست خورده‌است.

این منبع آمریکایی گفته‌است که به محض تهیه نقشه راه کلی از سوی ایران و سایر اعضای توافق‌نامه، «ایران و ایالات متحده به‌طور نمادین با یکدیگر دیدار می‌کنند تا جزئیات را نهایی کنند».

یک دیپلمات غربی نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که «منافع مشترکی در رعایت توافق‌نامه وجود دارد».

وی افزود که «جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال بازگشت به توافق هسته ای در صد روز نخست مسئولیت خود است، در حالی که حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران می‌خواهد به تعهد خود برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران همزمان با پایان یافتن دوره ریاستش عمل کند».

در اولین واکنش جمهوری خواهان به اعلام نشست هفته آینده در وین، استیو اسکالیس نماینده ارشد جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان، دولت بایدن را به امتیاز دهی مجدد به تهران متهم کرد.

اسکالیس با اشاره به «سیاست فاجعه بار اوباما-بایدن» در توئیتی نوشت: «ما برای آنها پول نقد فرستادیم در زمانی که آنها قصد داشتند حملات تروریستی علیه ما انجام دهند … آیا بایدن می‌خواهد به آن سیاست بازگردد؟ این ترسناک است».

به نوبه خود، تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه، در توییتی در حساب توئیتر خود گفت که دولت بایدن از بازگشت به «توافقی که تا حدی شکست خورده‌است، از همه ابزارهای فشار دست می‌کشد و امتیازات تحقیرآمیز می‌دهد» مأیوس است.

پیش‌بینی می‌شود در صورت کنار گذاشتن تحریم‌های تهران، بایدن در داخل آمریکا با انتقادات شدیدی روبرو شود.

جمهوری خواهان و برخی از دموکرات‌ها از دولت ایالات متحده خواسته بودند که سیاست فشار حداکثری را ادامه دهد و پرونده‌های موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را به هر توافق احتمالی با تهران گره بزنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای