۲۱ توپ برای خوشامدگویی از مومیایی‌های فراعنه شلیک شد

۲۱ توپ برای خوشامدگویی از مومیایی‌های فراعنه شلیک شد

شنبه, 3 آوریل, 2021 - 23:45

اجساد مومیایی ۲۲ پادشاه و ملکه شامگاه شنبه، در اقدامی بی‌سابقه، از موزه مصر به «موزه ملی تمدن مصر» در منطقه الفسطاط در جنوب قاهره طی یک رژه باشکوه منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان با رسیدن این رژه به موزه جدید و در حضور عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، به رسم خوشامدگویی مصریان باستان به مهمانان سلطنتی، ۲۱ توپ نیز شلیک شد.

این مومیایی‌ها که شامل ۱۸ پادشاه و ۴ ملکه می‌شوند به ترتیب زمان سلطنت شان از تائو دوم، از فرمانروایان سلسله هفدهم تا رامسس هجدهم که در قرن ۱۲ قبل از میلاد سلطنت می‌کرد، به محل جدید انتقال داده شدند.

تمامی این مومیایی‌ها در تابوت‌هایی طلایی حمل شدند و تدابیر امنیتی شدیدی مورد اجرا گذاشته شده‌است.

رژه فراعنه که حدود ۴۰ دقیقه طول کشید تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. این مراسم شامگاه شنبه از ساعت ۱۸ به وقت قاهره (۲۰:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.

محل تازه این مومیایی‌ها، موزه ملی تمدن مصر است که در سال ۲۰۱۷ در جنوب قاهره افتتاح شد.

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این رویداد مومیایی رامسس دوم بزرگ‌ترین فرعون عصر پادشاهی نوین است. دیگری ملکه حتشپسوت (سرآمد بانوان آزاده) است.

آدره آزوله مدیرکل یونسکو، که در این مراسم شرکت کرد، گفت که انتقال مومیایی‌ها به موزه ملی تمدن مصر «محصول یک کار طولانی برای حفظ و نمایش بهتر آنها است».

آزوله در بیانیه ای افزود: «تاریخ تمدن مصر از پیش چشم ما می‌گذرد».

هر چند روش‌های مومیایی باستانی باعث حفظ این فراعنه شده، اما برای این انتقال، آن‌ها را در جعبه‌هایی خاص پر از نیتروژن (ازت) قرار داده‌اند تا در مقابل شرایط و عوامل خارجی محافظت شوند.

مقامات مصر امیدوارند که این موزه جدید که به‌طور کامل در ماه جاری افتتاح می‌شود بتواند به احیای گردشگری که منبع اصلی ارز خارجی برای این کشور است، کمک کند.

این صنعت در دهه گذشته تحت تأثیر تلاطم‌های سیاسی این کشور و اخیراً هم همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته‌است.

ولید البطوطی مشاور وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر در گفت و گو با شبکه «نیل» گفت که این رژه «نشان می‌دهد که مصر پس از هزاران سال هنوز احترام زیادی برای رهبران خود قائل است».

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر طی روزهای گذشته با استفاده از هشتگ «لعنة الفراعنة / بدشگونی فراعنه» رویدادهای مرگبار اخیر در این کشور از جمله برخورد دو قطار با یکدیگر و ریزش یک ساختمان در قاهره را نتیجه برنامه انتقال اجساد فراعنه دانسته‌اند.

رسانه‌ها پیش از این در دهه ۱۹۲۰ پس از کشف قبر «توت عنخ آمون» یکی از نامدارترین فراعنه مصر نیز از «بدشگونی فراعنه» سخن گفته بودند. در آن زمان باستان شناسانی که این قبر را کشف کردند به شکل مرموزی جان خود را از دست دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای