اردن جزئیات «توطئه شبانه نافرجام» را فاش کرد

اردن جزئیات «توطئه شبانه نافرجام» را فاش کرد

الصفدی: شاهزاده حمزه با گروه‌های خارجی در ارتباط بود
دوشنبه, 5 آوریل, 2021 - 00:30
دو شهروند اردنی وقایع اردن را از طریق عناوین روزنامه‌های داخلی دنبال می‌کنند (خبرگزاری فرانسه)

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن ضمن تشریح حوادث شب گذشته در اردن از ناکام ماندن تحرکات برای هدف قرار دادن این کشور و ثبات آن خبر داد و گفت: شاهزاده حمزه ولیعهد سابق ارتباط مستقیم با باسم عوض الله رئیس سابق دیوان پادشاهی داشت و طرف‌های خارجی در این موضوع دخالت دارند.

الصفدی در کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: سازمان‌های امنیتی اردن متوجه تماس‌هایی بین شاهزاده حمزه بن الحسین با گروه‌های خارجی با هدف بی‌ثبات‌سازی امنیت کشور شدند.

وی افزود: در نتیجه تحقیق و بازجویی‌های انجام شده مشخص شد که شاهزاده حمزه بن الحسین و دیگر مقامات بازداشت شده اقدامات و فعالیت‌های علیه امنیت کشور با همکاری گروه‌های خارجی انجام داده‌اند.

وزیر خارجه اردن اعلام کرد: تحقیقات اولیه مشخص کرد که تحرکات بازداشت شدگان و فعالیت‌های آنها امنیت کشور و شهروندان را به شکل مستقیم هدف قرار گرفته‌است. فعالیت‌های گسترده شاهزاده حمزه با شخصیت‌های اجتماعی از جمله الشریف حسن بن زید برای تحریک آنها برای وارد کردن گزند به امنیت ملی رصد شد.

الصفدی اظهار کرد: طبق توصیه‌های ملک عبدالله پادشاه کشور، رئیس ستاد ارتش اردن از شاهزاده حمزه خواست تا فعالیت‌هایی که امنیت کشور را تهدید می‌کند متوقف کند، اما با پاسخ منفی روبه‌رو شد. با حمزه در چارچوب قانون در خانواده سلطنتی هاشمی برخورد خواهد شد.

الصفدی در ادامه گفت: تحقیقات پیوندی بین عوض الله و مخالفینی در خارج از کشور پیدا کرده‌است.

وی افزود: اطرفیان شاهزاده حمزه ارتباطاتی با طرف‌های خارجی برای اجرای طرح خارجی داشتند. تماس‌هایی با طرف‌های خارجی دربارهٔ شروع بی‌ثباتی در اردن رصد شده‌است.

به گفته او، سیستم‌های امنیتی خارجی با همسر شاهزاده حمزه بن الحسین در ارتباط بوده و به او پیشنهاد تأمین هواپیمایی برای خروج از کشور را دادند.

الصفدی گفت: روز گذشته ۱۶ نفر بازداشت شدند که از نزدیکان و همکاران شاهزاده حمزه از جمله باسم عوض و الشریف حسن بن زید هستند.

الصفدی در پایان افزود: تلاش‌ها برای فتنه و هدف قرار دادن اردن و ثبات آن خنثی شده‌است. کنترل کامل اوضاع برقرار است و دولت اردن این اقدامات را در نطفه سرکوب می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای