تلاش الکاظمی برای نزدیک شدن به کشورهای عربی با حضور در امارات

تلاش الکاظمی برای نزدیک شدن به کشورهای عربی با حضور در امارات

دوشنبه, 5 آوریل, 2021 - 09:15
مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در دیدار با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی (رویترز)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در ادامه تقویت جهت‌گیری و گشودگی کشورش به سمت و سوی کشورهای عربی پیرامون کشورش، وی به امارات سفر کرد و در آنجا با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و معاون فرماندهی کل قوا و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی دیدار کرد.

در گفتگوهای الکاظمی با رهبران امارات به روابط دوجانبه با عراق و راه‌های توسعه همکاری پرداخته شد، همچنین تعدادی از مسائل منطقه ای و بین‌المللی و موضوعات مورد اهتمام مشترک بررسی شد.

شیخ محمد بن زاید خطاب به نخست‌وزیر عراق گفت: «دیدار شما پل ارتباطی بین امارات و عراق را مستحکم می‌کند، زیرا عراق ما برای ما عزیز است».

الکاظمی نیز به نوبه خود گفت که امارات متحده عربی توانسته‌است یک داستان و روند موفقیت را در منطقه خلق کند و عراق در تلاش است تا از این تجربه بهره‌مند شود.

وی با تمجید از مواضع شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بنیانگذار و حاکم وقت ابوظبی و رئیس وقت امارات متحده عربی، گفت که «او همیشه توصیه‌هایی برای دور نگه داشتن شبح جنگ‌ها از عراق ارائه می‌داد».

الکاظمی در اظهارات خود به «الشرق الاوسط» گفت: «این دیدار که پس از دیدار ما از پادشاهی سعودی انجام می‌شود، تمایل صادقانه عراق برای گشودگی به منطقه عربی، فعال کردن نقش عربی آن، گسترش زمینه‌های همکاری و مبادلات بازرگانی و گشودن افق‌های گسترده در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نشان می‌دهد».

از سوی دیگر، در آستانه برگزاری گفت و گوی استراتژیک بین بغداد و واشینگتن، یک مقام امنیتی عراق روز یکشنبه ۱۵ فروردین اعلام کرد که دو راکت به حوالی یک پایگاه هوایی ارتش این کشور در شمال بغداد که میزبان آمریکایی هاست، اصابت کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله هیچ خسارت یا تلفاتی بر جای نگذاشته‌است. هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌است. با این حال ایالات متحده همواره شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را مسئول حملات مشابه معرفی می‌کند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای