فاطمه البنوی: با بومی گرایی در فیلم هایم به دنبال مطرح شدن در عرصه بین المللی هستم

فاطمه البنوی: با بومی گرایی در فیلم هایم به دنبال مطرح شدن در عرصه بین المللی هستم

سینماگر سعودی در حال نوشتن و فیلمبرداری فیلم جدیدش است
دوشنبه, 5 آوریل, 2021 - 22:45

فاطمه البنوی سینماگر و فیلم نامه نویس سعودی در حال نوشتن و فیلمبرداری فیلم جدیدش است. موضوع فیلم درباره جامعه سعودی است. البنوی که در فیلم های قبلی خود هم روی این مساله دست گذاشته در گفتگو با الشرق الاوسط درباره آثار جدید خود صحبت کرد و یکی از آنها فیلم سعودی برگرفته از فیلم اسپانیایی «قهرمانان» است. او در این فیلم تحولات و اصلاحات در سعودی در چند سال اخیر را بررسی کرده است.

البنوی گفت اسم فیلم را فعلا «بسمه» (لبخند) گذاشتم که هنوز قطعی نیست. موضوع فیلم درباره روابط بین یک خانواده سعودی و مناسبات بین دختر و پدر در جامعه است که هر کدام از آنها دست دیگری را رو می کند.

او افزود «اولین فیلمی که ساختم فیلم کوتاه ««حتی نری النور» (برای اینکه روشنایی را ببینیم) درباره مادر و پسر کوچک خانواده بود.  فیلم جدید در سعودی فیلمبرداری شده و بازیگران اهل سعودی هستند. همواره در کارهایم بومی گرا هستم چون همین بومی گرایی عامل اصلی برای جهانی شدن است».

البنوی که بازیگر نقش اول فیلم سعودی برگرفته از فیلم اسپانیایی «قهرمانان» است در این باره گفت «بازیگر نقش اصلی بودن در نسخه عربی یک فیلم بین المللی مایه افتخار من است. نقش خانم معلم خوش قلبی را بازی می کنم که موسیقی تدریس می کند. او همواره پایبند ارزش ها و اصول است. کارگردان فیلم اهل اسپانیا است. در حال نوشتن فیلم نامه متناسب با آداب و رسوم سعودی و عربی هستم و پس از اینکه سناریو تکمیل شود فیلم به طور کامل در سعودی فیلمبرداری می شود. یاسر السقاف نقش اصلی مرد است».

البنوی از تحولات فرهنگی و هنری در سعودی ابراز خشنودی کرد. او که به عنوان عضو کمیته داوری جشنواره فیلم های عربی مالمو انتخاب شده شاهد آثار سینمایی از تمام کشورهای عربی و فرهنگ های گوناگون بوده است.

کار فیلمبرداری فیلم دیگر او که محصول مشترک سعودی و امارات است اخیرا پایان یافته اما نام فیلم هنوز قطعی نشده.

فاطمه در این فیلم نقش یک دکتر را بازی می کند که مشکلات فراوانی با برادرش دارد. فیلم در بیابانی در امارات فیلمبرداری شده است. این سینماگر سعودی همچنین یکی از تولید کنندگان یک فیلم مصری جدید خواهد بود.

او در این باره گفت «مناسبات صمیمانه و محکم با سینماگران مصر دارم و امیدوارم محصول مشترک بین سعودی و مصر داشته باشیم چون در نهایت به نفع صنعت فیلم و سینمای عربی خواهد بود».

فاطمه البنوی که به چند لهجه عربی و زبان مسلط است خاطر نشان کرد «هر زبان جدیدی که یاد می گیرم به آن مسلط می شوم. نوگرایی و پیشرفت را دوست دارم. وقتی کاری را شروع می کنم که از موفقیت در آن صد در صد مطمئن باشم. چندین بار در چند سال اخیر به مصر سفر کردم و خیلی دوست داشتم که لهجه مصری را خوب یاد بگیرم و همینطور شد. به لبنان و فرانسه هم که رفتم بر لهجه لبنانی و زبان فرانسوی مسلط شدم. آدم باید در سفرهایش مهارت های جدید یاد بگیرد و فقط به آنچه در کودکی آموخته اکتفا نکند. باید هر روز چیز جدیدی یاد گرفت چون نگرش به زندگی تغییر می کند».

فاطمه در چه گروه هنری قرار دارد؟ او در این باره گفت «هنر را نمی شود تقسیم بندی کرد. دوست ندارم خودم را در این گروه یا آن گروه بگذارم. همواره تمام تجارب و مهارت هایم را عرضه می کنم تا به جامعه سعودی خدمت کنم. ما در سعودی در عصر جدیدی زندگی می کنیم و باید از ظرفیت ها و توانایی هایم برای پرداختن به مسائل و دغدغه های مردم سعودی استفاده کنم. دوست دارم نامم در تاریخ هنر سعودی ماندگار شود».

این هنرمند سعودی درباره رونق هنری در سعودی یادآور شد «این تحولات سهم عمده ای در پیشرفت صنعت هنر سعودی داشت و تاثیر بسزایی بر روی خانواده ها داشته است. همه حالا می خواهند از هر استعداد و مهارتی که دارند برای ارتقای جایگاه هنر سعودی استفاده کنند».

فاطمه البنوی یاد آور شد «تحولات و اصلاحات جاری منجر به افزایش ارتباط بین فرهنگ های غربی و سعودی شده و هنر سعودی از طریق همایش ها و جشنواره های هنری بین المللی در دسترس جهانیان قرار گرفته است».

او تاکید کرد «اصلاحات کنونی همچنین در افزایش حضور زنان در حوزه های خلاقانه و تمامی عرصه ها سهیم است».

فاطمه البنوی بازیگر و کارگردان و نویسنده سعودی است که جامعه سعودی را از طریق فیلم هایش به جهانیان معرفی می کند.

او یکی از بنیانگذاران تئاتر جده است. فاطمه نقش اول دومین فیلم سعودی را بازی کرد. فیلم «برکه یقابل برکه» در ۲۰۱۶ روی پرده رفت و یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی شد.

او در ۲۰۱۸ در فهرست «رهبران جوانان» تحول خواه جهان مجله تایم قرار گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای