درگیری دریایی ایران و اسرائیل بالا گرفت؛ حمله به کشتی «ساویز»

درگیری دریایی ایران و اسرائیل بالا گرفت؛ حمله به کشتی «ساویز»

چهارشنبه, 7 آوریل, 2021 - 08:45
همشهری‌آنلاین

در ادامه جنگ دریایی دو کشور ایران و اسرائیل، یک کشتی نظامی ایرانی وابسته به سپاه پاسداران مورد حمله اسرائیل قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این کشتی که «ساویز» نام دارد، از طریق «مین‌های چسبان» در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل اریتره مورد حمله قرار گرفته‌است.

به نوشته نشریه نیویورک تایمز، اسرائیل به آمریکا دربارهٔ حمله به کشتی ایرانی اطلاع داده بود. اسرائیلی‌ها این حمله را پاسخ و انتقام از حملات پیشین ایران به کشتی‌های خود عنوان کردند.

پیش از این خبرگزاری امنیتی «تسنیم» به نقل گفته‌است که کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ هدف حمله با مین دریایی که به بدنه کشتی متصل شده بود، قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، کشتی ایران ساویز به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به مأموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند در دریای سرخ مستقر بوده‌است.

در همین رابطه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این تحولات گفته است: «کشتی تجاری ایران با نام ساویز سه‌شنبه صبح در دریای سرخ  و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشأ و شیوه شکل‌گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزئی شده است».

وی همچنین افزود: «کشتی غیرنظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود».

چندین کانال رسانه ای در تلگرام که توسط سپاه پاسداران اداره می‌شود، اسرائیل را مسئول انفجار دانستند.

این در حالی است که وال استریت ژورنال نیز در گزارشی با تایید حمله به کشتی ایرانی ساویز، با استناد به منابع آمریکایی اعلام کرده که این کشتی توسط سپاه پاسداران و برای مقاصد اطلاعاتی مورد استفاده قرار گرفته می‌گیرد.

این حمله در حالی صورت گرفته‌است که خبرهایی از پیشرفت از اولین روز گفت و گوهای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی منتشر شده‌است.

اسرائیل، که ایران را به عنوان دشمن اصلی خود می‌داند، کاملاً مخالف بازگرداندن توافق است که دولت ترامپ سه سال پیش آن را کنار گذاشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای