نشست ایران و آژانس هسته‌ای به تعویق افتاد

نشست ایران و آژانس هسته‌ای به تعویق افتاد

دربارهٔ ذرات اورانیوم ردیابی شده
پنجشنبه, 8 آوریل, 2021 - 09:45

سه منبع دیپلماتیک گزارش دادند که گفت‌وگوهای میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارهٔ ردیابی آثار اورانیوم کشف شده در سایت‌های اعلام نشده در ایران به تعویق افتاده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این امر فرصت دستیابی به پیشرفت در نزدیکی با غرب را محدود می‌کند یا گام‌های برداشته شده در این زمینه را تضعیف می‌کند.

توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران، به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر وجود برنامه پنهان سلاح‌های هسته ای ایران متوقف شده در سال ۲۰۰۳ پایان داد.

با این وجود، طی دو سال گذشته، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ردپای اورانیوم فرآوری شده را در سه سایت کشف کرده‌اند که ایران قبلاً آنها را اعلام نکرده‌است و این نشان می‌دهد که تهران مواد هسته ای مرتبط با فعالیت‌های گذشته دارد که هنوز چیزی در مورد آنها اعلام نشده‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد این مواد را ردیابی کند تا اطمینان حاصل کند که ایران هیچ‌یک از آنها را برای ساخت سلاح هسته ای استفاده نمی‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر و در تلاش برای دستیابی به موفقیت و جلوگیری از تشدید تنش میان تهران و غرب، اعلام کرده بود که قرار است گفت‌وگوها با ایران درخصوص این مسئله را از آغاز ماه آوریل آغاز کند و تا اوایل ماه جولای به پیشرفت‌هایی در این زمینه دست یابد.

یک منبع اروپایی در این زمینه گفت: این مسئله چندین هفته عقب افتاده و در واقع دست‌کم ممکن است دو هفته عقب افتاده باشد.

دو منبع مطلع دیگر نیز تأخیر در گفت‌وگوهای ایران و آژانس اتمی را تأیید کردند.

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این‌باره گفت که برای ادامه روند، یک روز در ماه آوریل مشخص شده‌است.

مقام‌های رسمی ایران هنوز پاسخی به این گزارش‌ها نداده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای