سیر تاریخی احیای العلا به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی

سیر تاریخی احیای العلا به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی

پنجشنبه, 8 آوریل, 2021 - 22:00

در ژوئیه سال ۲۰۱۷، فرمان سلطنتی در صفحات تلویزیون سعودی منتشر شد: «با توجه به اهمیت توسعه استان العلا متناسب با ارزش تاریخی و اماکن باستانی آن برای دستیابی به منافع اقتصادی و فرهنگی پیش‌بینی شده در راستای اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی، دستور داده می‌شود: یک هیئت سلطنتی برای استان العلا ایجاد کنید».

بیش از سه سال از این گام پادشاهی می‌گذرد که العلا را به آنچه متناسب با تاریخ آن است بازگرداند و فضایی ایجاد کرد که بازدیدکنندگان را به خود جلب کرد.

همچنین با احیای مکان‌های گردشگری و باستانی در العلا و اجرای جشنواره زمستان در طنطوره که یک جشنواره فرهنگی سالانه است، جنبه فرهنگی و هنری این منطقه در قالب تاریخ برجسته شد.

مرحله توسعه استان که رد پای بشر در آن به بیش از ۷ هزار سال از جمله دوره‌های عصر برنز یا مفرغ، سپس پادشاهی لحیان و دادان و عصر روم باستان و… به چشم می‌خورد، اولین اقدامی است که آن را به عنوان بزرگترین واحه فرهنگی (مجموعه چند عملکردی در کویر) در جهان مطرح می‌کند.

راه اندازی این هیئت امیدواری برای ارتقای گردشگری سعودی را در منطقه ای غنی از بناهای تاریخی و مناظر دیدنی در شمال غربی کشور ایجاد کرد.

با آغاز صدور ویزای توریستی، در پایان سال ۲۰۱۸، تقاضا برای سفر به این منطقه در داخل و خارج افزایش یافت.

یکی از وقایع برجسته در تاریخ العلا، افتتاح «چشم‌انداز العلا» در فوریه سال ۲۰۱۹ از سوی شاهزاده محمد بن سلمان رئیس هیئت مدیره هیئت سلطنتی استان العلا، برای تبدیل آن به یک مقصد جهانی برای میراث بود.

این چشم‌انداز با تعهد به حفظ میراث طبیعی و فرهنگی در منطقه و با همکاری جامعه محلی العلا و تیمی از متخصصان بین‌المللی ارائه شد.

این چشم‌انداز شامل راه اندازی ذخیره گاه طبیعی «شرعان» بود که به حفاظت از مناطقی با ارزش استثنایی زیست‌محیطی کمک می‌کند، که هدف آن بازگرداندن تعادل طبیعی در منطقه بین موجودات زنده و محیط کویری است.

طی سال‌های گذشته و از زمان تأسیس این هیئت، مراحل قابل توجهی از مشارکت ساکنان العلا در پروژه‌ها از طریق برنامه «حمایه» ثبت شده‌است که فرصت را برای ۲ هزار و ۵۰۰ ساکن العلا جهت محافظت از میراث طبیعی و انسانی مهیا کرد.

همچنین برنامه «بورس تحصیلی» راه اندازی شد که به فرزندان العلا امکان تحصیل در ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه را در زمینه‌های مختلف مربوط به برنامه‌های توسعه العلا را فراهم کرد.

در خصوص حمل و نقل به مقصد العلا، طی ماه‌های گذشته، فرودگاه آن مطابق با استانداردهای بین‌المللی و نیازها، به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل شد.

اقدامات عمرانی شامل افزایش دو برابری ظرفیت از ۱۰۰ هزار به ۴۰۰ هزار مسافر سالانه و قرار گرفتن در بین ۱۰ فرودگاه بزرگ پادشاهی با مساحت ۴۹ هزار متر مربع شده‌است که می‌تواند ۱۵ هواپیمای تجاری را در خود جای دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای