آمریکا: جدیت ایران در مذاکرات وین کافی نیست

آمریکا: جدیت ایران در مذاکرات وین کافی نیست

جمعه, 9 آوریل, 2021 - 23:45

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده برخی نشانه‌های جدی بودن ایران را در جریان مذاکرات غیر مستقیم در وین لمس کرده، اما کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، شامگاه جمعه افزود: یک علامت سؤال عمده در مورد درخواست مکرر تهران از واشنگتن برای لغو همه تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۱۷ وجود دارد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در گفت و گوی تلفنی با خبرنگاران اظهار کرد که «اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۱۷، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند».

وی از مطرح شدن پرونده‌های شهروندان آمریکایی ناپدیدشده و بازداشت‌شده در ایران در وین خبر داد و افزود: ما لیستی از تحریم‌هایی را که لغو خواهیم کرد ارائه ندادیم، اما تبادل نظر کردیم و به ایران اطلاع دادیم که چه تحریم‌هایی را می‌توانیم برداریم.

این مقام آمریکایی تاکید کرد، قصد داریم تحریم‌های غیر مرتبط با توافق هسته‌ای را لغو کنیم، اما این به معنای لغو همه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از سال 2017 نیست.

او معتقد است که «بهتر است با ایرانی‌ها رو در رو مذاکره کنیم، اما اگر نخواهند نمی‌توانیم آنها را مجبور کنیم».

وی همچنین اعلام کرد که ما در مورد ایران با اعضای کنگره مشورت می‌کنیم و حتی اگر با آنها مخالف باشیم، نظر آنها را می‌گیریم. همچنین ما با حسن نیت با ایران دربارهٔ توافق هسته ای مذاکره خواهیم کرد.

او در عین حال گفت: «باید راهی برای جلوگیری از رفتار ایران پیدا کنیم و معتقدیم که دیپلماسی نشان دهنده این راه است.. برنامه هسته ای ایران پیشرفت کرده‌است و تهران تحریکات خود را در منطقه افزایش داده‌است».

این مقام ارشد آمریکایی با بیان این که ایالات متحده ایده‌های «بسیار جدی» در مورد احیای توافق هسته‌ای به ایران پیشنهاد کرده‌است،  امیدوار است که ایران در روزها و هفته‌های آینده موضع سازنده تر و عملی‌تری اتخاذ کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای