سودان پیشنهاد اتیوپی برای تبادل اطلاعات در مورد «سد» را رد کرد

سودان پیشنهاد اتیوپی برای تبادل اطلاعات در مورد «سد» را رد کرد

قاهره، آدیس آبابا را مسئول «شکست مذاکرات» دانست
یکشنبه, 11 آوریل, 2021 - 09:30

مصر و سودان پیشنهاد اتیوپی برای تبادل اطلاعات از جزئیات دومین آبگیری سد النهضه، برنامه‌ریزی شده برای جولای و آگوست آینده، و اطلاعات فنی مربوط به روند عملیات را رد کردند.

 خارطوم بر ضرورت امضای توافقنامه قانونی الزام‌آور اصرار دارد و اهداف اتیوپی را زیر سؤال برد و گفت نوایای اتیوپی خطر جدی برای سودان و برنامه‌های استراتژیک آن دارد.

وزارت آبیاری مصر نیز در بیانیه ای گفت که پیشنهاد اتیوپی حاوی مغالطه‌هایی است و واقعیت روند مذاکرات را منعکس نمی‌کند.

قاهره تأکید کرد که پذیرش پیشنهاد اتیوپی از سوی ما به عنوان تأیید آبگیری دوم توسط مصر قلمداد می‌شود.

سیلشی بیکیلی وزیر منابع آب و انرژی اتیوپی روز گذشته، دو نامه به همتایان مصری و سودانی خود ارسال کرده و در آن، رسماً از این دو کشور خواسته‌است افرادی را به عنوان هماهنگ‌کننده دربارهٔ پرونده سد النهضه تعیین کند تا دربارهٔ آبگیری مرحله دوم پیش از ماه ژوئیه و اوت تبادلات اطلاعات انجام شود.

وزیر منابع آب و انرژی اتیوپی ضمن تأکید بر پیشبرد اقدامات مربوط به ساخت سد النهضه همزمان با نزدیک شدن فصل بارش‌ها گفت: تعیین هر چه سریع تر هماهنگ‌کنندگان می‌تواند به تبادل اطلاعات و اقدامات اعتمادساز تا پایان مذاکرات سد النهضه تحت نظر اتحادیه آفریقا شتاب بخشد.

دولت اتیوپی در این دو نامه از آمادگی خود برای استقبال و میزبانی از نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان در آدیس آبابا یا برگزاری آن به صورت مجازی است.

اتیوپی به سودان اطلاع داده‌است که برای آزمایش دریچه‌های سد، از روز گذشته روند تخلیه حدود ۱٫۶ میلیارد متر مکعب آب از سد را آغاز می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای