فرمانده ارتش اسرائیل ایران را به جنگ تهدید کرد

فرمانده ارتش اسرائیل ایران را به جنگ تهدید کرد

در پی حادثه نطنز و تهدیدهای تهران برای انتقام گرفتن از منفجرکردن کشتی «ساویز»
یکشنبه, 11 آوریل, 2021 - 23:00

فرماندهان اسرائیل به تهران اخطار دادند که در صورت واکنش با حمله نظامی مواجه خواهد شد. در این باره، آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل گفت که اسرائیل «آماده است که وارد عملیات بزرگ‌تر و جدی‌تر شود».

این اظهارات با انتشار گزارش‌های غربی در مورد نقش احتمالی «موساد» در حمله به تأسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز همزمان شده‌است.

کوخاوی در جمع نظامیان اسرائیلی افزود: «در برابر چشم دشمنان در منطقه، اهداف خود را پیش می‌برد».

وی گفت: «دشمن به خوبی از توانایی‌های اسرائیل آگاه است و گام‌هایی خود علیه این رژیم را با هوشیاری برمی‌دارد».

اظهارات کوخاوی ساعاتی پس از انتشار گزارش‌های ایرانی مبنی بر بروز حادثه در تأسیسات اصلی غنی سازی اورانیوم، قبل از تأیید حمله به آنها صورت گرفت.

کوخاوی به اتهامات و تهدیدهای ایران علیه اسرائیل در پی انفجار کشتی «ساویز» سپاه پاسداران ایران، در هفته گذشته، در سواحل جیبوتی پاسخ داد.

کوخاوی خطاب به سربازان خود گفت: «به لطف شما، سربازان و افسران ارتش اسرائیلو عملیات پیچیده و هوشمند نظامی، سال گذشته یکی از امن‌ترین سال‌هایی بود که دولت اسرائیل و شهروندان آن شاهد آن بوده‌اند. ما به منظور اطمینان از امنیت کشور اسرائیل، با قدرت، قاطعیت و مسئولیت به کار خود ادامه خواهیم داد».

رون بن یشای تحلیلگر امور نظامی در وب سایت «وای نت» وابسته به روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، «در حال حاضر مشخص نیست که آیا ارتباطی بین اسرائیل و قطعی برق در تأسیسات نطنز وجود دارد یا خیر، اما واضح است که قطع برق مانع کار سانتریفیوژهای مدرن و همچنین دستگاه‌های قدیمی غنی سازی اورانیوم می‌شود».

وی افزود: «هنوز مشخص نیست که آیا ایرانی‌ها توانستند قطع برق در نطنز را رفع کنند یا خیر و این خرابی باعث آسیب به سانتریفیوژهای جدید شده‌است یا خیر».

عاموس هرئیل تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص نیز اظهار کرد که «در گذشته در تأسیسات نطنز اتفاقاتی رخ داده‌است، از جمله ورود ویروس الکترونیکی (استاکس نت) به رایانه‌های این مرکز در نزدیک به ده سال پیش، همچنین انفجار خود تأسیسات در جولای گذشته».

وی گفت که «اینها نمونه‌هایی است که به ما اجازه می‌دهد فکر کنیم این یک حمله سایبری اسرائیلی است که باعث خرابی در این تأسیسات شده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای