ورود روسیه به خط بحران سد النهضه در «نقش هماهنگ‌کننده»

ورود روسیه به خط بحران سد النهضه در «نقش هماهنگ‌کننده»

مصر می‌گوید در صورت ادامه اقدامات «یک جانبه» اتیوپی، از مذاکره خودداری می‌کند
سه شنبه, 13 آوریل, 2021 - 00:30

همزمان با ورود روسیه روی خط بحران «سد النهضه» و ابراز آمادگی برای ایفای «نقش هماهنگی»، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر بر موضع ثابت کشورش بر نپذیرفتن نقض حقوق تاریخی مصر در آب رود نیل تأکید کرد.

عبدالفتاح السیسی در استقبال از سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در قاهره، بر ادامه توجهات کشورش به این مسئله در راستای حفظ حقوق تاریخی این کشور در آب رود نیل تأکید و آن را به عنوان مسئله امنیت ملی مصر مطرح کرد.

وی گفت این پرونده باید در راستای توافق قانونی فراگیر و الزام‌آور بین سه کشور دربارهٔ اصول آب‌گیری و فعال سازی سد انجام می‌گیرد و عدم حل این مسئله تأثیر منفی بر امنیت و ثبات کل منطقه دارد.

سرگئی لاوروف نیز گفت: مسکو آماده ایفای «نقش هماهنگ‌کننده» و ارزیابی اختلافات میان مصر، سودان و اتیوپی دربارهٔ سد النهضه است اما نقش میانجیگر را در مذاکرات ایفا نمی‌کند.

از سوی دیگر، سامح شکری وزیر خارجه مصر روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف در قاهره، بر مخالفت کشورش با ادامه مذاکرات با اتیوپی در مورد سد در صورت ادامه اقدامات یک جانبه اتیوپی تأکید کرد.

وزیر خارجه مصر همچنین با بیان این که روند مذاکرات دربارهٔ سد النهضه به دلیل لجبازی اتیوپی ناکام می‌ماند، گفت: اقدامات یکجانبه آثار منفی بر مصر و سودان به همراه خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای