تزریق واکسن «جانسون‌ اند‌ جانسون» در آمریکا متوقف شد

تزریق واکسن «جانسون‌ اند‌ جانسون» در آمریکا متوقف شد

هشدار جهانی نسبت به فروش حیوانات وحشی در بازارها
چهارشنبه, 14 آوریل, 2021 - 00:15

پس از آن که مقامات آمریکایی به دلیل نگرانی‌های بهداشتی خواستار تعلیق استفاده از واکسن «جانسون اند جانسون» شدند، شرکت داروسازی و تجهیزات پزشکی آمریکایی سازنده آن روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحویل واکسن ضدکرونای خود به اروپا را عقب می‌اندازد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که سازمان غذا و داروی ایالات متحده توصیه کرد تزریق این واکسن موقتاً متوقف شود تا گزارش‌های دریافتی دربارهٔ ایجاد لخته‌های خون در پی واکسینه شدن با آن، مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده و سازمان غذا و داروی این کشور روز سه‌شنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در حال بررسی گزارش‌هایی هستند که می‌گوید شش زن در این کشور چند روز پس از تزریق واکسن ضد کرونای «جانسون اند جانسون» دچار لخته خون شده‌اند.

در مجموع شش نفر که بین ۱۸ تا ۴۸ سال سن داشتند، بین ۶ تا ۱۳ روز پس از تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» دچار گونهٔ نادری از لخته خون مغزی همراه با کاهش پلاکت خون شده‌اند که از این تعداد یک نفر جان خود را از دست داده‌است و بیمار دیگری در وضعیت بحرانی به سر می‌برد.

 مقامات کاخ سفید اما گفتند که این اعلامیه تأثیر قابل توجهی در برنامه واکسیناسیون آنها نخواهد داشت؛ چرا که تاکنون تنها ۵ درصد از موارد واکسیناسیون ثبت شده در آمریکا با واکسن جانسون اند جانسون، بوده‌است.

طبق گفته کاخ سفید، اقدامات انجام شده توسط جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، در اوایل سال جاری به مقدار کافی واکسن فایزر و مدرنا برای ۳۰۰ میلیون جمعیت آمریکا را تأمین کرده‌است.

در این میان، سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه به کشورهای جهان هشدار داد برای متوقف کردن چرخه شیوع ویروس‌های عفونی همچون کرونا ویروس، باید خرید و فروش حیوانات وحشی زنده در بازارهای مواد غذایی اکیداً متوقف شود.

سازمان بهداشت جهانی در توصیه جدید خود اعلام کرده حیوانات - به ویژه حیوانات وحشی - «منبع بیش از ۷۰ درصد از کل بیماری‌های عفونی در حال ظهور در انسان هستند، که بسیاری از آنها ناشی از ویروس‌های جدید است».

این بیانیه به‌طور مشترک از سوی سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد صادر شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای