سعودی: ایران از تنش‌زایی بپرهیزد و امنیت منطقه را به خطر نیندازد

سعودی: ایران از تنش‌زایی بپرهیزد و امنیت منطقه را به خطر نیندازد

پنجشنبه, 15 آوریل, 2021 - 00:15
سایت غنی سازی اورانیوم در نطنز ایران (رویترز)

سعودی تأکید کرد که با نگرانی تحولات فعلی برنامه هسته ای ایران را دنبال می‌کند و گفت: «اعلام غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی را نمی‌توان در چارچوب برنامه‌ای با اهداف صلح‌آمیز در نظر گرفت».

وزارت امور خارجه سعودی در بیانیه ای از ایران می‌خواهد که با تشدید تنش مقابله کند و منجر به افزایش ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه نشود و با جدیت وارد مذاکرات کنونی شود.

در بخش دیگری از همین بیانیه آمده‌است: «جامعه جهانی باید با ضوابط قوی‌تر و بلندمدت‌تری با ایران به توافق برسد تا مانع دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شود».

سعودی تأکید کرده‌است که جامعه بین‌المللی باید نگرانی‌های کشورهای منطقه نسبت به اقدامات ایران از جمله برنامه هسته‌ای را جدی بگیرد و به توافقی با تهران برسد که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود.

در این زمینه، شورای همکاری خلیج نیز بر لزوم مشارکت کشورهای شورای همکاری خلیج در مذاکرات در حال انجام در وین بین اعضای دائمی شورای امنیت، آلمان و ایران، مربوط به توافق هسته ای تأکید کرد.

این نهاد همچنین بر لزوم مذاکره برای در نظر گرفتن نگرانی‌ها و منافع کشورهای شورای همکاری خلیج برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه تأکید کرد.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج در نامه‌ای به وزرای خارجه شش کشور (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان)، تأکید کرد که شورای همکاری سهم عمده ای در افزایش امنیت و ثبات منطقه دارد، و اینکه مذاکرات در حال حاضر در وین نباید به برنامه هسته ای ایران محدود شود، بلکه باید شامل رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران، موشک‌های بالستیک و پهپادهای آن باشد.

وی تأکید کرد که در مذاکرات باید نگرانی‌ها و منافع کشورهای شورای همکاری خلیج برای افزایش امنیت و ثبات در منطقه در نظر گرفته شود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج همچنین افزود که «غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران برای امنیت منطقه و جهان بسیار خطرناک و نگران‌کننده است و جامعه جهانی بایستی به مسئولیت خود در قبال این تحول خطرناک که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، عمل کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای