سازمان ملل طرحی برای «تدوین قانون اساسی سوریه» پیشنهاد کرد

سازمان ملل طرحی برای «تدوین قانون اساسی سوریه» پیشنهاد کرد

جمعه, 16 آوریل, 2021 - 23:15

گیر پدرسن فرستاده سازمان ملل در امور سوریه به احمد الکزبری رئیس هیئت دولت سوریه و هادی البحره رئیس هیئت مذاکره کننده مخالفان رژیم، پیش‌نویس توافق و برنامه کاری شامل پنج گام را برای برگزاری دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی ارسال کرده‌است.

نسخه انگلیسی این سازوکار که به دست «الشرق الاوسط» رسیده، در یک صفحه و با عنوان «پیشنهادی برای شیوه عملکرد» گروه کوچک در دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی تنظیم شده‌است و در آن پدرسن به هر دو طرف یادآور شد که کمیته با توافق دولت سوریه و هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری و تسهیل سازمان ملل دربارهٔ اصول و قواعد اقدام تأسیس شد.

پدرسن پس از مقدمه، برنامه کاری را برای دور بعدی نشست‌ها پیشنهاد کرد که شامل پنج نکته بود، به این شکل که «هیئت دولت و هیئت مخالفان پیش از رفتن به ژنو، پیشنهادهای خود را به صورت مکتوب برای دفتر او ارسال می‌کنند تا در تمامی نشست‌های چهار روز دور آتی مذاکرات دستکم یک اصل از اصول قانون اساسی بررسی شده و بحث و گفت وگو دربارهٔ آن تمام شود».

پدرسون همچنین در ارتباط با توافق دربارهٔ نشست‌های سه‌گانه دوره ای میان پدرسن، الکزبری و البحره پیشنهاد کرده‌است که در آستانه برگزاری دور ششم و در روزهای آن برای تقویت اتفاق نظرها و تضمین روند کاری درست و خوب کمیته با یکدیگر دیدار کنند.

یک دیپلمات غربی روز گذشته به «الشرق الاوسط» گفت، همه نگاه‌ها به مسکو و توانایی آن در ترغیب دمشق برای امضای توافق است، در حالی که مسکو برای آغاز دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه پس از ماه رمضان و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در اواخر ماه آتی فشار می‌آورد.

دمشق پایبند به برگزاری انتخابات مطابق قانون اساسی ۲۰۱۲ است، به طوری که مجلس ملت روز یکشنبه، جلسه پارلمان را آغاز می‌کند تا در را به روی نامزدی در کنار رئیس‌جمهور بشار اسد باز کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای