مذاکرات وین وارد «مرحله تدوین پیش‌نویس» شد

مذاکرات وین وارد «مرحله تدوین پیش‌نویس» شد

دوشنبه, 19 آوریل, 2021 - 21:15
AP

یک دیپلمات روس با اعلام این که هنوز با راهکارهای عملی جهت رسیدن به راه حل در موضوع ایران فاصله هست، اما گفت که گفت‌وگوهای احیای برجام در وین به مرحله تهیه پیش‌نویس احتمالی وارد شده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با انتشار توییتی نوشت: «در جمع‌بندی نتایج دو هفته ارزیابی دربارهٔ احیای برجام می‌توانیم با رضایت بگوییم که مذاکرات وارد مرحله تهیه پیش‌نویس شده‌است».

وی همچنین افزود: «با راهکارهای عملی هنوز فاصله زیادی داریم، اما از فقط صحبت کردن به توافق کردن روی گام‌های مشخص برای حرکت به‌سمت اهداف رسیده‌ایم».

ایران و شش قدرت بزرگ (ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) پس از چندین سال مذاکرات دشوار، در سال ۲۰۱۵ در مورد برنامه هسته ای ایران به توافق رسیدند.

این توافق‌نامه اجازه داد بسیاری از تحریم‌های اعمال شده علیه تهران، در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته ای و اطمینان از صلح آمیز بودن آن، برداشته شود.

با این حال، ایالات متحده به‌طور یک جانبه از این توافق در دوره رئیس‌جمهور پیشین خود، دونالد ترامپ خارج شد، که باعث شد ایران، حدود یک سال پس از این خروج، به تدریج از اجرای بیشتر تعهدات اساسی خود در این زمینه عقب‌نشینی کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده متعهد شد که کشورش را به توافق بازگرداند، اما مواضع مختلفی بین تهران و واشینگتن وجود داشت که چه کسی باید اولین قدم را بردارد، زیرا آمریکایی‌ها بر بازگشت ایران به تعهدات خود اصرار داشتند، در حالی که ایرانی‌ها بر اولویت رفع تحریم‌ها تأکید دارند.

در روزهای اخیر، طرف‌های موجود در توافق، در چارچوب به اصطلاح «کمیته مشترک» توافق هسته ای مباحث خود را افزایش دادند تا به راه حلی برسند که تهران و واشینگتن به مفاد آن پایبند بمانند.

یک هیئت آمریکایی در پایتخت اتریش حضور دارد، اما در این مذاکرات به‌طور غیرمستقیم و از طریق هیئت اروپایی‌ها با هیئت ایرانی گفت و گو می‌کند.

بحث و گفت و گوهای جاری در وین با حمله «خرابکارانه» به تأسیسات نطنز در ۱۱ آوریل همراه بود. ایران، اسرائیل، را به دست داشتن در آن متهم کرد.

در پی این انفجار، تهران آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را اعلام کرد و آن را بیش از هر زمان دیگر به سطح خلوص ۹۰ درصد نزدیک کرد، سطحی که می‌تواند برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

ایران در چارچوب عقب‌نشینی از اجرای تعهدات، چند ماه پیش سطح غنی سازی را به ۲۰ درصد رسانده بود.

با وجود این، طرفین حاضر در پایان هفته در وین علیرغم تأیید وجود «اختلافات» بین طرف‌های درگیر در پرونده، علائم «مثبتی» را نشان دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای