نبردهای مأرب شدت گرفت؛ یک میلیون آواره در خطر

نبردهای مأرب شدت گرفت؛ یک میلیون آواره در خطر

سه شنبه, 20 آوریل, 2021 - 10:45
یک دختر یمنی با لباس‌های سنتی روز گذشته در صنعا (EPA)

پس از آنکه شبه نظامیان کودتاگر حوثی به همه درخواست‌های جهانی و سازمان ملل برای متوقف کردن حملات پاسخ منفی دادند، نبردهای مارب به اوج خود رسید، همزمان سازمان ملل متحد گفت این درگیری‌ها جان بیش از یک میلیون آواره را تهدید می‌کند.

ارتش یمن گزارش داد که نیروهای دولتی با حمایت نیروهای هوایی ائتلاف در جبهه‌های منطقه صرواح، در غرب استان مأرب، به جنگ ادامه دادند.

منابع نظامی میدانی به «الشرق الاوسط» گفتند که نیروهای ارتش در روزهای یکشنبه و دوشنبه خشونت بارترین حملات شبه نظامیان حوثی به جبهه‌های المشجح و الکساره را دفع کردند.

این منابع همچنین از کشته شدن بیش از ۷۰ نفر از اعضای شبه نظامیان حوثی در طی نبردها خبر دادند.

سران شبه نظامیان مورد حمایت ایران آخرین بیانیه شورای امنیت در مورد تنش زدایی و توقف حملات را با اعزام صدها جنگجو برای حفظ فشار جنگ به سمت مارب، به ویژه از طرف غرب و شمال غربی اعزام کردند.

در همین زمینه، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت که «بیش از یک میلیون آواره به مارب پناهنده شده‌اند که این درگیری‌ها جان آنها را به خطر می‌اندازد و درگیری‌های در حال انجام ممکن است ده‌ها هزار نفر را مجبور به فرار کند».

این هشدارهای سازمان ملل متحد با هشدارهای دولت یمن همراه بود، به طوری که واحد اجرایی مدیریت اردوگاه‌های آوارگان در مارب اعلام کرد که ۳ هزار و ۴۴۲ خانواده یا بیش از ۲۴ هزار نفر از ۶ فوریه تا ۱۶ آوریل آوارده شده‌اند.

این واحد گفت: «این آوارگان به سرپناه، غذا و آب آشامیدنی احتیاج دارند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای