فرماندهان اسرائیل برای تفاهم دربارهٔ برجام به واشنگتن می‌روند

فرماندهان اسرائیل برای تفاهم دربارهٔ برجام به واشنگتن می‌روند

همزان با به بن‌بست رسیدن تلاش رهبران سیاسی
پنجشنبه, 22 آوریل, 2021 - 10:00

منابع اسرائیلی روز چهارشنبه تأکید کردند که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر، سکان امور را به فرماندهان امنیتی اسرائیل مورد احترام ایالات متحده واگذار می‌کند و یک هیئت عالی‌رتبه را برای بحث در مورد آینده (توافق هسته ای) به واشینگتن می‌فرستد.

مقام‌های ارشد امنیتی و نظامی اسرائیل پیش‌بینی کردند که گفت و گوهای وین میان ایران و قدرت‌های جهانی به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای منتهی خواهد شد، البته با «اصلاحات جزئی که هدف آنها را برآورده نمی‌کند».

این منابع اظهار داشتند که این عالی‌ترین هیئت امنیتی اسرائیل در طول تاریخ روابط دو کشور است که برای سفر به ایالات متحده خواهد بود، به طوری که شامل مئیر بن شابات مشاور امنیت داخلی، آویو کوخاوی رئیس ستاد مشترک ارتش و یوسی کوهن رئیس موساد خواهد بود.

این هیئت روز دوشنبه آینده وارد پایتخت آمریکا خواهد شد و با مقامات ارشد در پنتاگون و همچنین در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

وظیفه اصلی این هیئت انتقال میزان نگرانی اسرائیل از گزارش‌های دریافتی از وین در مورد پیشرفت مذاکرات احیای توافق هسته ای با مشارکت قدرت‌های بزرگ (گروه ۱ + ۵) است که در آن ایالات متحده به‌طور غیر مستقیم با ایران شرکت کرده‌است.

تلویزیون اسرائیلی کان گزارش داد که «موضوعات اصلی» که هیئت اسرائیلی مطرح خواهد کرد، حول سه محور تعریف می‌شود که سیاست تل آویو را در پرونده ایران تبیین می‌کند: خط دیپلماتیک در برابر ایالات متحده، که اختلافات زیادی را شامل می‌شود، مهمترین آنها این است که اسرائیل معتقد است که قبل از اینکه ایران اقدامات غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند و سانتریفیوژهای تولیدی خود را از بین ببرد، نباید تحریم‌ها براشته شوند. و دیگری آمادگی برای گزینه نظامی روشن و مطمئن که نیازمند زمان و بودجه کافی است. و همچنین نبرد علیه موقعیت‌یابی ایران در خاورمیانه است که ممکن است تحت تأثیر بازگشت ایالات متحده به توافق قرار گیرد.

این هیئت درخواست خواهد کرد که هرگونه توافق با ایران شامل موضوع موشک‌های بالستیک، فعالیت خصمانه منطقه ای ایران، موقعیت‌یابی در سوریه، پشتیبانی از سازمان‌های مسلح در لبنان، سوریه، عراق، یمن و سایر کشورهای منطقه و افزایش اختیارات ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران باشد.

این منابع اضافه کردند که گفت و گوهای مقامات اسرائیلی با لوید آستین وزیر دفاع آمریکا که دو هفته پیش به اسرائیل سفر کرده بود، برای دولت اسرائیل روشن ساخت که تغییر متن اصلی توافق هسته ای ایران با توجه به تلاش واشینگتن برای بازگشت به آن دشوار است.

روز گذشته منابع امنیتی در تل آویو گفتند که دولت اسرائیل علاقه ای به بازگشت به تنش در روابط با کاخ سفید ندارد، بنابراین ژنرال‌های خود را به واشینگتن می‌فرستد تا سعی کند آن را متقاعد کند که این مسئله سیاسی نیست، بلکه امنیتی و استراتژیک است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای