شواهد جدید از اقدام «عمدی» ایران برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی

شواهد جدید از اقدام «عمدی» ایران برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی

سپاه با پدافند هوایی برای ایجاد اختلال در موقعیت‌یاب هواپیما همکاری کرد
جمعه, 23 آوریل, 2021 - 21:45

یک کارشناس در پرونده هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده در ایران براساس شواهد و مستندات نشان داد که ایران در اقدامی «عمدی و از پیش طراحی شده» دست به انهدام هواپیما و کشتن مسافران آن کرده‌است.

آندره میلن کارشناس هوانوردی که پرونده این پرواز ساقط شده را از روز نخست در دست بررسی داشته، توضیحاتی در این باره منتشر کرده‌است.

شواهد مورد بررسی میلن که با مؤسسه «یونیکورن ایرواسپیس» همکاری می‌کند اکنون توسط دادستان ضدتروریستی اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مشخص کند آیا در این پرونده زمینه‌ای برای کشاندن ایران به دادگاه بین‌المللی کیفری به دلیل جنایت علیه بشریت وجود دارد.

طبق ای شواهد، سپاه پاسداران در اقدامی «از پیش طراحی شده» دست به انهدام هواپیما و کشتن مسافرانش در شب حمله نظامی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، دی ماه سال ۱۳۹۸، زده بود.

این متخصص هوانوردی انگیزه ایران از انهدام پرواز را اجتناب از حمله آمریکا از طریق ایجاد «سپر انسانی» عنوان می‌کند.

سپر انسانی مورد نظر متشکل از چندین مقام دولت‌های خارجی عنوان شده که پنج ساعت پس از حمله سپاه پاسداران به نیروهای آمریکایی و کانادایی در عراق، سفر به ایران را آغاز می‌کردند.

این کارشناس هوانوردی پس از بررسی گزارش نهایی هیئت بررسی سوانح هواپیمایی ایران دریافت که سپاه پاسداران جنگ‌افزارهای پارازیت الکترونیکی را در هماهنگی با سامانه پدافندی تور ام-۱ روسیه که شلیک را انجام داد، به کار گرفته بود.

او گفت: «سپاه به‌طور همزمان فرکانس‌های ارسال‌کننده موقعیت‌یاب ماهواره‌ای و اضطراری پرواز پی‌ای۷۵۲ را از کار می‌اندازد و انسداد سیگنال را ادامه می‌دهد تا بتواند به محل سقوط برسد».

پس از آن هم سپاه پاسداران به صورت فیزیکی به غیرفعال‌سازی سیستم ای‌ال‌تی هواپیما که قادر به ارسال فرکانس به شبکه ماهواره‌ای اضطراری جهانی بود، دست زد.

میلن می‌گوید حکومت ایران متعاقب این قتل‌عام از پیش برنامه‌ریزی شده به کتمان یا از بین بردن شواهد پرداخت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای