خدام: اسد، خامنه‌ای و خاتمی بر سر طولانی‌کردن جنگ در عراق توافق کرده‌بودند

خدام: اسد، خامنه‌ای و خاتمی بر سر طولانی‌کردن جنگ در عراق توافق کرده‌بودند

انتشار خاطرات معاون فقید رئیس‌جمهور سوریه در "الشرق الاوسط": از چگونگی حرکت رژیم برای دفاع از صدام تا اهدای یک شمشیر دمشقی
دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 02:00

دفتر خاطرات و روزنوشت‌های عبدالحلیم خدام معاون فقید رئیس‌جمهور سوریه نشان داد که بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در آستانه جنگ آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۳ با علی خامنه ای رهبر ایران و محمد خاتمی رئیس‌جمهور این کشور بر سر «طولانی کردن جنگ برای خسته کردن آمریکایی‌ها» توافق کرده‌ بود.

الشرق الاوسط از امروز، فصل‌هایی از خاطرات خدام دربارهٔ سوریه و نقش منطقه ای آن از زمان تصدی وزارت امور خارجه در اوایل دهه ۱۹۷۰ تا استعفا پس از ترور رفیق الحریری نخست‌وزیر لبنان در سال ۲۰۰۵ و اعلام جدایی از رژیم در پاریس را منتشر می‌کند.

قسمت اول مربوط به هماهنگی بین دمشق و تهران قبل از جنگ ۲۰۰۳ است، به طوری که خدام اعلام کرد که رژیم سوریه «از حالت تلاش برای سرنگونی صدام به دفاع از او منتقل شد».

در پی آن محمد مصطفی میرو نخست‌وزیر پیشین به بغداد رفت و سخنرانی کرد و گفت: «این شمشیر دمشقی را به شما هدیه می‌دهم». میرو تأکید کرد که «ما با شما هستیم و تجاوز به عراق تجاوزی به سوریه است».

خدام خاطرنشان کرد که ایران «از طریق متحدانش در اپوزیسیون عراق در تلاش برای سرنگونی صدام و رژیمش بود».

با توجه به این واقعیت، اسد با همراهی خدام به تهران رفت تا «شرایط را در برابر تحولات جدید و آینده نگران کننده در منطقه متحد کند».

طبق صورتجلسات، اسد به خاتمی گفت که «اگر آمریکا در عراق مستقر شود، آنگاه به سوریه و ایران منتقل می‌شود». او به خامنه ای گفت که «برای اینکه آمریکایی‌ها خسته شوند، جنگ عراق باید طولانی شود».

در یکی از صورتجلسات نیز به نقل از خاتمی گفته شد که «برای شکست دادن جورج بوش رئیس‌جمهور اسبق آمریکا کافی است جنازه سربازان آمریکایی به آمریکا برگردد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای