سفارت و کنسولگری‌های آمریکا در ترکیه ۲ روز بسته می‌شوند

سفارت و کنسولگری‌های آمریکا در ترکیه ۲ روز بسته می‌شوند

دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 01:00
ارامنه آمریکایی و حامیان ترکیه روز گذشته با اعتراض در مقابل سفارت ترکیه در واشنگتن درگیر شدند (خبرگزاری فرانسه)

اقدام جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۵، موجب تشدید تنش‌ها بین واشینگتن و آنکارا شد، روابطی که پیش از این نیز به خاطر اختلافات گسترده بر سر سایر موضوعات، متشنج بوده‌است.

وزارت خارجه ترکیه روز شنبه در اعتراض به تصمیم دولت جو بایدن، دیوید ساترفیلد سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد.

براساس این گزارش سادات اونال معاون وزیر امورخارجه ترکیه در دیدار با ساترفیلد مردودیت قاطع آنکارا در خصوص بیانیه جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی این که حوادث ۱۹۱۵ را کشتار دسته جمعی ارامنه دانسته، اعلام کرده‌است.

در ادامه، سفارت آمریکا در ترکیه از بسته شدن مقر رسمی این سفارت و دفترهای کنسولگری‌های وابسته به آن در همه شهرهای ترکیه طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خبر داد.

سفارت آمریکا در ترکیه در پی پیش‌بینی وقوع اعتراض‌هایی علیه اظهارات رسمی بایدن اعلام کرد که مقر رسمی سفارت و کنسولگری‌های وابسته در شهرهای اضنه، ازمیر و استانبول در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۲۶ و ۲۷ ماه جاری بسته می‌شوند.

سفارت آمریکا با دعوت از شهروندان آمریکایی مقیم ترکیه به احتیاط و عدم حضور در تجمعات از آن‌ها خواست که به صورت تلفنی یا از طریق ایمیل با سفارت تماس داشته باشند.

جو بایدن روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) همزمان با یکصد و ششمین سالگرد بزرگداشت قربانیان تبعید و کشتار ارامنه در امپراطوری عثمانی، از این واقعه به عنوان «نسل‌کشی» یاد کرد. او در عین اعلام تعهد به جلوگیری از تکرار چنین حادثه‌ای، از مقصر دانستن دولت ترکیه خودداری کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای