انتقاد بریتانیا از ایران: حکم زندان زاغری «غیرقابل توجیه» است

انتقاد بریتانیا از ایران: حکم زندان زاغری «غیرقابل توجیه» است

دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 21:30
بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا (رویترز)

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه، از حکم تازه دادگاه انقلاب در ایران علیه نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی مبنی بر یک سال دیگر حبس به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» انتقاد کرد.

بر اساس اعلام وکیل زاغری، او به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۸۸ و مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی به یک سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور محکوم شده‌است.

حکم تازه زاغری در حالی صادر شده که او ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ با گذراندن حکم پنج سال زندان به اتهام جاسوسی آزاد شد. با این حال مقام‌های قضائی ایران به او اجازه خروج از کشور ندادند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا بعد از اعلام حکم جدید خانم زاغری اعلام کرد که دولت این کشور تلاش‌هایش را برای آزادی نازنین زاغری دوچندان می‌کند.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین تأکید کرد که این کشور در این خصوص با دوستان آمریکایی خود در حال همکاری است.

بوریس جانسون، ادامه داد: تصمیم ایران برای محکوم کردن نازنین زاغری رتکلیف به یک سال حبس دیگر در زندان بی‌رحمانه، غیرانسانی و کاملاً ناموجه است. باید به وی اجازه داده شود تا به نزد خانواده خود در بریتانیا بازگردد و ما هرکاری که بتوانیم برای بازگرداندن وی به خانه انجام خواهیم داد.

ماکس بلین سخنگوی جانسون، به خبرنگاران گفت که نخست‌وزیر این موضوع را با جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در میان گذاشته‌است.

او افزود که سایر کشورها نیز در غیرموجه بودن این حکم با بریتانیا هم نظر هستند.

نخست‌وزیر بریتانیا در سال ۲۰۱۷، هنگامی که وزیر خارجه بود، به اشتباه به پارلمان گفت که زاغری برای آموزش روزنامه نگاران در ایران است.

دادگاه ایران از اظهارات وی به عنوان مدرک محکومیت وی استفاده کرد و جانسون بعداً سخنان خود را پس گرفت و عذرخواهی کرد.

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز روز دوشنبه این تصمیم را «کاملاً غیرانسانی و کاملاً غیرموجه» خواند.

او با بیان این که بریتانیا همچنان خواستار آزادی فوری زاغری است، گفت: ایران را همچنان به آزادی نازنین زاغری جهت بازگشت وی به کنار خانواده‌اش در انگلستان فرا می‌خوانیم. تمامی تلاش خود را برای آزادی وی انجام خواهیم داد.

خانم زاغری در فروردین سال ۱۳۹۵ و زمانی که همراه فرزند خردسالش پس از سفر به ایران قصد بازگشت به بریتانیا را داشت در فرودگاه بازداشت شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای