یک مقام غربی به «الشرق الاوسط»: صبر جامعه جهانی نسبت به حوثی‌ها «در حال اتمام است»

یک مقام غربی به «الشرق الاوسط»: صبر جامعه جهانی نسبت به حوثی‌ها «در حال اتمام است»

بن مبارک به «الشرق الاوسط»: پیام‌های سعودی مثبت است و حوثی‌ها باید خود را با یمن همسو کنند
جمعه, 30 آوریل, 2021 - 00:45

تیم لندرکینگ نماینده ایالات متحده برای پنجمین بار از زمان تصدی مأموریت خود، همزمان با سفر پیش روی مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل، به منطقه سفر می‌کند.

با ادامه درگیری‌ها در مأرب، جامعه جهانی به تلاش‌های خود برای میانجیگری در پایان دادن به درگیری و توقف «ماشین جنگ» ادامه می‌دهد.

این امر نمایندگان آمریکا و سازمان ملل را بر آن داشت تا به سفر بپردازند تا این پرونده را در کنار پرونده بشردوستانه در دستور کار خود قرار دهند.

همان‌طور که «الشرق الاوسط» از منابع مختلف مطلع شده‌است، دو فرستاده به یمن در مورد پرونده متوقف کردن تشدید نظامی در مارب، به موازات تلاش برای پرونده بشردوستانه، کار خواهند کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در بیانیه ای اظهار کرد که لندرکینگ به سعودی و سلطنت عمان سفر می‌کند و با مقامات ارشد دیدارهایی انجام می‌دهد.

این بیانیه حاکی از آن است که حل و فصل مذاکره و راه حل سیاسی در یمن و انتقال طرف‌ها به یک پروسه سیاسی یکی از اهداف نماینده آمریکا در این سفر است و او همچنین برای متوقف کردن حمله حوثی‌ها به مارب به توافق بین‌المللی متکی خواهد بود.

 در این گزارش آمده‌است که تشدید نظامی در مارب «تنها تشدید بحران انسانی است که مردم یمن را تهدید می‌کند».

یک مقام آگاه غربی به «الشرق الاوسط» گفت: «حوثی‌ها باید بدانند که مأرب را به دست نخواهد آورد و صبر جامعه بین‌المللی و ایالات متحده در حال اتمام است».

 این در حالی است که «الشرق الاوسط» مطلع شد که رویکرد غربی با گشودن بندر الحدیده به روی فرآورده‌های نفتی موافقت می‌کند.

لندرکینگ پیش از این در سخنان خود در کمیته روابط خارجی در مجلس نمایندگان ایالات متحده، با اصطلاح «محاصره» مخالفت کرد و به ورود کالا و غذا به الحدیده کرده‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده به «الشرق الاوسط» گفت که فرستاده آمریکا «همچنان به طرح موضوع می‌پردازد، اما ما همچنین باید اذعان کنیم که بحران انسانی فقط از طریق یک راه حل دائمی به نتیجه می‌رسد… و همه طرف‌ها در این امر مسئولیت هستند».

در این میان، احمد بن مبارک وزیر امور خارجه و امور مهاجران یمن به «الشرق الاوسط» گفت: تلاش‌های بزرگ منطقه ای و بین‌المللی برای پایان جنگ و دستیابی به صلح در یمن ادامه دارد، با این حال، همه آنها به دلیل لجبازی و سازش‌ناپذیری شبه نظامیان حوثی و اصرار مداوم آنها بر عملیات نظامی، حملات موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین، چه در مارب و چه در پادشاهی سعودی به بن‌بست می‌رسند.

 وی افزود: «ما امیدواریم که این شبه نظامیان به ویژه با توجه به دعوت‌های اخیر و پیام‌های مثبت دولت یمن و پادشاهی عربی سعودی، صدای عقل را بشنوند و با منافع یمن همسو شوند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای