عفو بین‌الملل، مقامات ایران را به بازی با جان محمد نوری‌زاد متهم کرد

عفو بین‌الملل، مقامات ایران را به بازی با جان محمد نوری‌زاد متهم کرد

جمعه, 30 آوریل, 2021 - 21:15

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ایران را به «بازی کردن با جان» و «شکنجه و آزار جنسی» محمد نوری‌زاد فیلمساز و زندانی سیاسی متهم کرد و گفت: مقامات زندان هشت بار یک ماده مجهول به آلت تناسلی این فعال سیاسی تزریق کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد نوری‌زاد یکی از ۱۴ مخالف سیاسی است که در ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ نامه‌ای سرگشاده را با مضمون مطالبه استعفای علی خامنه‌ای رهبر ایران و نیز اعمال تغییرات بنیادین در قانون اساسی کشور امضا کردند.

این فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۶۶ ساله ایرانی، از آگوست سال ۲۰۱۹ به اتهام توهین به علی خامنه‌ای، به بیش از ۱۷ سال محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن درخواست برای آزادی فوری محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در ایران اعلام کرد که «مقامات ایران به طرز بی‌رحمانه‌ای جان این فیلمساز و از مخالفان سیاسی حکومت را به بازی گرفته‌اند، به این نحو که وی را از مراقبت‌های پزشکی لازم برای بیماری قلبی‌اش که توسط چندین پزشک، خطرناک تشخیص داده شده، محروم کرده‌اند».

عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که مطلع شده مقامات ایران «محمد نوری‌زاد را مورد شکنجه و سایر برخوردهای بی رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی شامل خشونت جنسی و تجویز اجباری مواد شیمیایی قرار داده‌اند که بسیار وحشتناک است».

عفو بین‌الملل اضافه کرد: شکنجه مستمر محمد نوری‌زاد از طریق منع مراقبت‌های پزشکی تخصصی لازم برای وی، او را به این نقطه رسانده که دست به اقدامات شدیدی از جمله خودزنی بزند تا مقامات را قانع کند درمان‌های پزشکی مورد نیازش را در اختیار وی قرار دهند. وی چندین بار نیز دست به اعتصاب غذا زده و گاه حتی از دریافت داروهایش خودداری کرده‌است.

این سازمان اشاره کرده که پیشتر در یک فایل صوتی ناراحت‌کننده که به صورت آنلاین منتشر شد، دختر محمد نوری‌زاد، فائزه نوری‌زاد، توضیح داد که چگونه پدرش در پایان آخرین ملاقات‌شان در ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ صورت، سر و گردن خود را با یک تیغ زخمی کرده به نحوی که منجر به خون‌ریزی شدید شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای