مقام آمریکایی: مذاکرات وین در وضعیتی «نامشخص» قرار دارد

مقام آمریکایی: مذاکرات وین در وضعیتی «نامشخص» قرار دارد

جمعه, 30 آوریل, 2021 - 21:15

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اظهاراتی روز جمعه گفت که مذاکرات غیرمستقیم در وین درخصوص بازگشت واشنگتن و تهران به توافق هسته ای ایران در «وضعیت نامشخصی» قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات سالیوان در حالی مطرح می‌شود که دور سوم گفت و این هفته در وین، با حضور نمایندگان بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و اتحادیه اروپا در حال به منظور میانجیگری بین هیئت‌های آمریکایی و ایرانی برگزار شده‌است.

سالیوان در نشست امنیتی آسپن گفت: «من در این مرحله سطح مذاکرات را توصیف نمی‌کنم، زیرا … آنها در یک وضعیت نامشخص هستند».

 مشاور امنیت ملی آمریکا بیان کرد: «تمامی طرفین از جمله ایرانی‌ها برای انجام مذاکرات جدی در خصوص رفع تحریم‌ها و یافتن راه بازگشت به برجام از خود تمایل نشان داده‌اند اما هنوز مشخص نیست که به توافقی در وین منتهی شود یا نه».

سالیوان در پاسخ به این سؤال که آیا ایرانی‌ها با حسن نیت در حال مذاکره هستند، گفت: «من فکر می‌کنم حسن نیت روشن است … ایرانی‌ها به‌طور جدی پذیرفته‌اند که در مورد جزئیات بحث جدی کنند و تیم‌ها اکنون با توجه به این جزئیات کار می‌کنند».

اختلافات اصلی مربوط به تحریم‌هایی است که آمریکا باید لغو کند و همچنین اقداماتی است که ایران برای از سرگیری تعهدات خود بر اساس توافق محدود کننده برنامه هسته ای باید انجام دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای