کرملین از رویکرد ولیعهد سعودی دربارهٔ روابط بین‌المللی حمایت کرد

کرملین از رویکرد ولیعهد سعودی دربارهٔ روابط بین‌المللی حمایت کرد

یکشنبه, 30 مه, 2021 - 00:00

نهاد ریاست جمهوری روسیه (کرملین) از رویکرد و چشم‌انداز شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دربارهٔ روابط بین‌المللی تأیید و حمایت کرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی نهاد ریاست جمهوری روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفت، «مسکو اظهارات شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دربارهٔ برقراری روابط بین‌المللی بر اساس اصول برابری در حقوق، احترام متقابل و مراعات عادلانه منافع ملی و عدم مداخله در امور یکدیگر را تأیید می‌کند».

پسکوف بر اهمیت رویکرد و چشم‌انداز شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به ویژه اظهارات وی دربارهٔ پایبندی ریاض به نقش اصلی سازمان ملل در امور بین‌المللی، برقراری روابط بین‌المللی بر اساس اصول برابری در حقوق، احترام متقابل و مراعات عادلانه منافع ملی و عدم مداخله در امور یکدیگر تأکید کرد.

وی تأکید کرد که طرح چنین ایده‌هایی شایسته بالاترین مراتب تقدیر است و کشورش بر به‌طور کامل از آنها حمایت می‌کند.

اظهارات پسکوف در قالب تأکید بر موضع روسیه در مورد لزوم ایجاد روابط بین‌الملل در چارچوب احترام به منافع مشترک، گفت و گوی برابر و اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست.

منابع روسی اخیراً اظهار داشته‌اند که مواضع مسکو و ریاض در برخورد با این پرونده‌ها یکسان است.

در همین زمینه، پسکوف تأکید کرد که «موضع بیان شده توسط ولیعهد سعودی گواه رویکردهای مشترک مسکو و ریاض در سیاست‌های بین‌المللی است».

او گفت که مسکو از این رویکرد کاملاً حمایت می‌کند و رئیس‌جمهور روسیه بر تأیید کامل چنین چارچوب‌هایی در سیاست بین‌المللی تأکید دارد. او افزود که روسیه در همین چارچوب برای گسترش روابطش با عربستان در همه زمینه‌ها تلاش می‌کند.

پسکوف تأکید کرد: روسیه بر اساس این چشم‌انداز تفاهم مشترک آماده است تا روابط دوجانبه با سعودی را در همه زمینه‌ها به ویژه با اجرای توافقات حاصل شده در سفر اخیر پوتین به ریاض ادامه دهد.

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی سعودی گزارش داد، تیم لیندر کینگ نماینده ویژه آمریکا در امور یمن روز جمعه با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد و در این دیدار طرفین پیرامون آخرین تحولات یمن گفت و گو کردند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار ولیعهد سعودی و نماینده ویژه آمریکا در امور یمن در مورد تلاش‌های مشترک برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع به منظور پایان دادن به بحران یمن گفت و گو کردند.

در این نشست شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی، شاهدخت ریما بنت بندر بن سلطان سفیر سعودی در آمریکا، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه، مارتینا استرانگ دبیر اول سفارت آمریکا در ریاض، محمد بن سعید آل جابر سفیر سعودی در یمن و کریستوفر هنریل سفیر آمریکا در یمن حضور داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای