سابک و آرامکو برنامه راهبری برای کسب و کارها تنظیم می کنند

سابک و آرامکو برنامه راهبری برای کسب و کارها تنظیم می کنند

سود ۵۶۰ درصدی سابک در سه ماه نخست
شنبه, 1 مه, 2021 - 11:30
سابک گفت سود این شرکت در سه ماه نخست جهش داشته و سابک و آرامکو فعالیت بازاریابی و کسب و کارها را مجددا تنظیم می کنند (الشرق الاوسط)

شرکت صنایع پایه سعودی، سابک و شرکت آرامکو سعودی از تنظیم یک برنامه راهبردی برای تنظیم فعالیت کسب و کارها خبر دادند. در این میان سابک، چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی جهان و یکی از شرکت های بزرگ سیمان و آهن خاورمیانه اعلام کرد که سود این شرکت در پایان سه ماه نخست سال جاری جهش بزرگ داشته و به ۴.۸ میلیارد ریال (۱.۲ میلیارد دلار) رسیده است. با توجه به اینکه سابک در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۵۰ میلیون ریال ضرر کرده بود سود این شرکت ۵۶۳ درصد رشد کرده است.


گزارش سود سابک پنجشنبه (۲۹ آوریل) منتشر شد و با اعلام خبر واگذاری مسئولیت بازاریابی و فروش برخی از محصولات پتروشیمی و پلیمری آرامکو به شرکت سابک همزمان بود. مسئولیت فروش و بازاریابی برخی از محصولات سابک نیز به شرکت تجاری آرامکو واگذار خواهد شد.

 


-چرا سود دهی؟


سابک پنجشنبه در بیانیه مطبوعاتی گفت «افزایش میانگین قیمت فروش محصولات در سود دهی در سه ماه نخست سال سهیم بوده است».


این شرکت افزود «ارزش دارایی های سرمایه ای و دارایی های مالی ۱.۱ میلیارد ریال کاهش داشته و حقوق سهامداران (به جز سهامداران اقلیت) در پایان مدت یاد شده به ۱۷۱.۴ میلیارد ریال رسید».

 


-برنامه های جدید


این دو ابر شرکت همچنین اعلام کردند که همکاری مشترک برای ساماندهی و تنظیم فعالیت بازاریابی و کسب و کارها منجر به تحولات سازنده خواهد شد و این اقدام در چند مرحله در سال ۲۰۲۱ پس از کسب مجوزهای لازم اجرایی می شود. سابک در حوزه بازاریابی محصولات پتروشیمی و شرکت تجاری آرامکو در حوزه فرآورده های سوخت و عطور فعالیت می کند.

این گام مهم در راستای همسویی حداکثری بین برنامه راهبردی سابک و آرامکو سعودی به اجرا گذاشته می شود. آرامکو در ماه ژوئن ۲۰۲۰ هفتاد درصد سهام سابک را خریداری کرد.


آرامکو سعودی و سابک به رایزنی و گفتگو و ارزیابی گزینه های گوناگون در راستای انتقال بازاریابی و فروش بین المللی از طریق شرکت های وابسته به آرامکو سعودی ادامه می دهند.-بهره وری عملیاتی


برنامه های اعلام شده منجر به افزایش بهره وری عملیاتی و ارتقای کیفیت برندهای تجاری دو شرکت و بهبود کیفیت محصولات مشترک و خدمات مشترک خواهد شد که در نهایت به توان رقابت این دو شرکت در عرصه بین المللی کمک می کند. خریداران نیز از بهبود خدمات و سرعت دسترسی به آنها و نقاط فروش و زنجیره تامین و اعتبار شرکت های حمل و نقل بهره مند می شوند.

از سوی دیگر، ابراهیم البو عینین رئیس و مدیر ارشد اجرایی شرکت تجاری آرامکو گفت «واگذاری برخی مسئولیت ها بیانگر پایبندی مشترک برای استفاده از ویژگی یکپارچگی بین آرامکو سعودی و سابک در حوزه محصولات و خدمات بوده و هدف افزایش اعتبار و ارزش محصولات و خدمات برای سهامداران و خریداران است».


البوعینین افزود «همکاری شرکت تجاری آرامکو و سابک منجر به فراهم کردن خدمات و محصولات معتبر جهانی برای خریداران و تقویت موقعیت و جایگاه دو شرکت برای ارائه طرح های نوآورانه بی سابقه در بازار می شود».


 


-محصولات مشترک

از سوی دیگر عبد الرحمان الفقیه معاون رئیس اجرایی پتروشیمی شرکت سابک گفت «ما با عرضه یک پکیج کامل از محصولات مشترک می توانیم یک مرکز فروش بین المللی به ویژه در مناطق جغرافیایی راهبردی در آسیا ایجاد کنیم».


الفقیه افزود «هدف این است که با واگذاری مسئولیت فروش و بازاریابی به بازارهای جهانی نزدیک تر شویم و انعطاف پذیری و مهارت بیشتری برای ارائه خدمات بهتر داشته باشیم».


مسئولیت بازاریابی و فروش بین المللی برخی از محصولات پتروشیمی و پلیمری و مشترک آرامکو با شرکت سابک به سابک واگذار می شود.


 


-بازاریابی بین المللی


سابک پس از تکمیل اقدامات تولید محصولات پتروشیمی مشترک برای تمام محصولات کنونی و جدید بازاریابی خواهد کرد.

مسئولیت خرید و فروش مجدد و واردات برخی از محصولات سوختی کنونی سابک در جهان از سابک به شرکت تجاری آرامکو واگذار می شود.


شرکت تجاری آرامکو مسئول بخش تجاری خدمات حمل و نقل دریایی محصولات مایع از جمله محصولات پتروشیمی و مواد خام بوده و سابک حمل و نقل تمام محصولات جامد و تحویل محصولات به خریداران را انجام می دهد.


برنامه شریک


البنیان معاون رئیس هیات مدیره و مدیر اجرایی شرکت صنایع پایه سعودی، سابک گفت «برنامه شریک که توسط ولیعهد سعودی اعلام شد به سابک و شرکت های فعال در این حوزه کمک می کند تا فرصت های بزرگ داخلی برای رشد پیدا و موقعیت خود را در سطح بین المللی تقویت کنند.


او افزود «این شرکت استراتژی شفاف برای توزیع سود دارد که تغییر نخواهد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای